sobota, 4 lutego 2023

Eksodus ukraińskiej przedsiębiorczości

Wojna w Ukrainie spowodowała ogromny eksodus ukraińskich firm na zachód, który trwa nieprzerwanie od pierwszych dni zbrojnego konfliktu. Największym hubem gospodarczym stała się dla tych firm Polska. Ile jest tych firm i czym się zajmują?
Ukraińska przedsiębiorczość w Polsce
Fotokolaż: Biurco

Polska - największy hub gospodarczy dla ukraińskich firm

Wg danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej co czwarta ze wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym zarejestrowanych w Polsce jest w rękach ukraińskich. Następne miejsce należy do Niemców ale z udziałem tylko 10%. W naszym kraju działa obecnie ponad 25 tysięcy spółek, w których jednym z udziałowców jest ukraińska firma lub osoba fizyczna posiadająca ukraińskie obywatelstwo. Tendencja jest cały czas rosnąca - w każdym z ostatnich paru lat przybywa po kilkaset nowych firm, licząc tylko spółki kapitałowe, do tego przybyło w ostatnim roku aż 16 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli ukraińskich.

Niemal 1/3 firm prowadzonych przez Ukraińców działa w Warszawie. Tu znajdują się urzędy imigracyjne, liczne organizacje wsparcia biznesu, tu wreszcie są największe możliwości wynajmu tanich biur na możliwie elastycznych zasadach. Bo choć w stolicy ceny najmu są najwyższe to dla ukraińskich przedsiębiorców ważniejsza jest elastyczność najmu jaką oferują licznie tu działające biura coworkingowe, serwisowane i wirtualne w których działalność można rozpocząć praktycznie z dnia na dzień korzystając z gotowej infrastruktury. Jak ważna jest to kwestia niech świadczą dane z badania wg których brak odpowiedniego lokalu do prowadzenia biznesu deklaruje 16 proc. ukraińskich firm.

Budowlanka, transport, handel... i informatyka

Czym zajmują się ukraińscy biznesmeni i przedsiębiorcy, którzy do nas przenieśli swą działalność. Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej można wyczytać iż wśród firm z kapitałem ukraińskim działających w Polsce zdecydowanie największy udział mają te działające w branży budowlanej (2 na 10), następne w kolejności są firmy transportowe, spedycyjne i handlowe z udziałem poniżej 10% każda. Jeśli wziąć pod uwagę jednoosobowe działalności gospodarcze założone przez obywateli ukraińskich tu tutaj dominacja branży budowlanej jest jeszcze większa i stanowi 1/4.

Wyróżnia się działalność na polu pośrednictwa pracy i doradztwa w prowadzeniu działalności przy czym adresowana jest ona do Ukraińców, którzy w Polsce szukają pracy i tu przenoszą swoje biznesy. Wpływają na to nie tylko różnice w prawie gospodarczym i fiskalnym, nasze przepisy odnośnie działalności koncesjonowanych, również bariera językowa ale przede wszystkim fakt iż migracja odbywała się nagle, bez możliwości wcześniejszego przygotowania. Jak wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego („Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”) 40 proc. ukraińskich firm w Polsce jako barierę w rozwoju wskazuje właśnie brak doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w naszym kraju.

Zastanawiający jest niewielki udział firm z sektora IT - niespełna 5% wśród działających w Polsce spółek z kapitałem ukraińskim (wg analizy dominującego PKD) - mimo iż obserwujemy bardzo dużą ilość pracujących programistów i innych pracowników w zawodach związanych z branżą informatyczną i internetową.  Gdy spojrzeć w dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to widać iż wśród jednoosobowych działalności gospodarczych obywateli ukraińskich branżą IT zajmuje się około 16%. Wyjaśnieniem tej rozbieżności może być fakt iż w wielu przypadkach zespoły projektowe Ukraińców pracują w Polsce ale na rzecz spółek zarejestrowanych w krajach trzecich, jak Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. 

Przyczyny i przewidywania

Dlaczego przedsiębiorcy i pracownicy ukraińscy w obliczu wojny zdecydowali się przenieść akurat do Polski? Po pierwsze jesteśmy najbliższym Ukrainie krajem - zarówno geograficznie jak i kulturowo. Po drugie jesteśmy w Unii i w krytycznych pierwszych miesiącach wojny zaoferowaliśmy znaczącą pomoc, nie tylko humanitarną ale również w sferze gospodarczej - założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest dziś równie proste dla Ukraińca co dla Polaka. Stąd już tylko krok do utworzenia spółki. Trzeba też pamiętać, że Ukraińscy przedsiębiorcy i przede wszystkim pracownicy byli w naszym kraju już wcześniej, praktycznie od czasów Euromajdanu.

W badaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego 66% respondentów zadeklarowało, że działalność w Polsce będzie kontynuowała niezależnie od sytuacji w Ukrainie. Jedynie 4% twierdzi, że zamierza zakończyć swoją działalność w Polsce i wrócić do Ukrainy, jak tylko sytuacja na to pozwoli. Firmy które zdążą się w Polsce zadomowić, nawet jeśli wrócą z działalnością do Ukrainy - co deklarują dość powszechnie z myślą o odbudowie swojego kraju - nie porzucą działalności w Polsce a potraktują ją jako ważną część swojego przedsiębiorstwa, przyczółek do ekspansji na zachód ale i zaplecze dla działalności w Ukrainie.

Wszystko więc wskazuje na to iż ukraińska przedsiębiorczość już z nami zostanie. To raczej dobra wiadomość biorąc pod uwagę jak ogromnie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w momencie gdy Polska stała się hubem nie tylko firm ukraińskich ale także firm i organizacji zachodnich biorących udział w pomocy humanitarnej, gospodarczej i wojskowej. W branżach takich jak logistyka, transport, czy przemysł lotniczy brakuje dziś pracowników. Zakończenie czy choćby zamrożenie konfliktu zbrojnego nie spowoduje spadku popytu na pracowników - wręcz przeciwnie, w obliczu planowanej odbudowy Ukrainy przewidywany jest wzrost potrzeb i jeszcze szerszy katalog branż jakie będą w to silnie zaangażowane. Jakkolwiek eksperci kreślą różne scenariusze zależne od przebiegu wojny, czasu i koniunktury gospodarczej w istocie sytuacja jest nieprzewidywalna.

Polecamy nasze Centrum Biurowe Twarda 44 jako świetne miejsce dla ulokowania działalności. Zapewniamy nie tylko adres siedziby dla nowych firm ale też sprawną obsługę recepcyjną oraz realną powierzchnię i infrastrukturę biurową do wykorzystania podczas organizacji działalności - sale spotkań, sale konferencyjne a także stanowiska pracy i wydzielone gabinety biurowe.

Czekamy na Ciebie - zarejestruj firmę w centrum Warszawy już teraz!

Przeczytaj podobne artykuły:
Coworking w strefie wojny
Coworking dla Ukrainy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum