sobota, 1 października 2022

Coworking w strefie wojny

 

Trwająca od lutego wojna w Ukrainie mocno uderzyła w ukraińską gospodarkę i biznes. Przedsiębiorcy się jednak adaptują i pomimo głębokiego kryzysu spadek eksportu ostatnio wyhamowuje, a biznes wznawia działalność bądź przenosi ją w bezpieczniejsze rejony kraju i szuka nowych kanałów sprzedaży, głównie za granicę. Co robią w tym czasie wojny ukraińskie przestrzenie coworkingowe? Pracują czy się zamknęły?



Coworking w strefie wojny – jak działają ukraińskie coworkingi
Foto kolaż: Biurco

Coworkingi w stanie wojny

Ukraina szybko uczy się funkcjonować w stanie wojny i okazuje się, że największe ukraińskie biura coworkingowe w Kijowie, Sumach czy Tarnopolu pracują pełną parą. Z jednej strony w dalszym ciągu starają się zapewnić miejsce do pracy, miejsce do robienia biznesu, potrzebne wielu przedsiębiorcom szczególnie teraz - część z nich musiała przenieść swoje miejsca pracy z rejonów objętych walkami i możliwie szybko potrzebują nowego miejsca, gotowego do pracy natychmiast. Szczególnie ważny jest dostęp do internetu, który warunki wojenne potrafią zakłócać, choćby poprzez przerwy w dostawach prądu do węzłów sieciowych. Dlatego na przykład biuro w Sumach stara się pozyskać terminal internetu satelitarnego, starlinka.

Z drugiej strony, co znamienne i bardzo budujące, w czasach wojny większość ukraińskich biur coworkingowych przekształciła swoją działalność w model non-profit aby zapewnić pomoc najbardziej potrzebującym i najbardziej poszkodowanym przedsiębiorcom. Jednocześnie ukraińskie biura coworkingowe zaangażowały się w wolontariat oraz wszelkie działania wspierające i pomocowe. Organizują zbiórki a nawet gry, z których dochód przekazują na wsparcie armii ukraińskiej. Dużą rolę odgrywa ich aktywna obecność informacyjna w mediach społecznościowych z których Ukraińcy czerpią znaczną część informacji. Mimo wojny, a właściwie to z jej powodu, kraj musi działać, musi więc działać i biznes.

Startupy z Ukrainy... w Polsce

Na koniec wspomnijmy jeszcze jedną inicjatywę - Polish-Ukranian Startup Bridge. To projekt którego celem jest identyfikacja najlepszych pomysłów biznesowych młodych, ukraińskich przedsiębiorców, a następnie ich akceleracja w trakcie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ekspertów z Polski oraz umożliwienie nawiązania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami funduszy Venture Capital. Projekt prowadzony jest przez Fundację Fundusz Współpracy we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a finansowany jest z programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatnia inicjatywa PUSB to uruchomienie w Warszawie coworkingu dla ukraińskich startupów.



Niniejszy tekst powstał na podstawie informacji zawartych m.in. w serwisach deskmag.com i allwork.space

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum