środa, 19 października 2022

Czy wynajem biurka w coworkingu ma sens?

 

Prowadząc własną działalność, której dominującą częścią jest praca przy komputerze, masz dwa klasyczne wyjścia - pracować w domu lub wynająć własne biuro. Możesz też wynająć samo biurko w biurze coworkingowym. Dla kogo takie rozwiązanie ma sens?Czy wynajem biurka w coworkingu ma sens?
Foto: Biurco

Zarówno prowadzenie biznesu z domu jak i wynajęcie własnego, niezależnego biura to klasyka. Zaletą pierwszego rozwiązania są niemal zerowe koszty i oszczędność czasu na dojazdach do pracy, wadą jednak jest zachwianie balansu między życiem prywatnym a zawodowym (tak modne ostatnio pojęcie Work-life balance), konieczność wydzielenia w domu fizycznego miejsca do wygodnej pracy (co nie zawsze jest możliwe) oraz brak przestrzeni dla spotkań zawodowych i biznesowych. Nierzadko powstają też konflikty z domownikami.

Pozostaje zatem wynajem własnego biura...

Wynajem biura czy biurka?

Wynajem własnego biura "na mieście" niweluje wady pracy z domu, generuje jednak bardzo poważne koszty i zobowiązania - o czym szerzej już kiedyś pisaliśmy tutaj. Koszty często niewspółmiernie wysokie w stosunku do zysków i efektywnego wykorzystania takiego biura przy jednoosobowej działalności.

Od parunastu lat istnieje kompromisowe rozwiązanie - nie pracujesz w domu ale i nie płacisz kroci za wynajęte biuro - wynajmujesz samo biurko w biurze współdzielonym przez innych przedsiębiorców. Najczęściej ofertę taką tworzą biura coworgingowe, działające w Polsce od kilkunastu lat - najstarszy jest warszawski cowork biurco istniejący od 2009 roku. Koszt wynajęcia samego biurka jest znacznie niższy niż pokoju biurowego czy jakiegokolwiek innego samodzielnego lokalu i dla wynajmu na cały miesiąc ksztaltuje się w okolicach 700zł netto. Przy czym trzeba pamiętać, że wynajęcie "samego biurka" nie oznacza tylko mebla - owszem, otrzymujesz ów mebel ustawiony we wspólnym pomieszczeniu wraz z innymi ale w ramach opłaty dostajesz znacznie więcej.

Wynajmując biurko w coworkingu zyskujesz dostęp co całej, profesjonalnej infrastruktury biurowej, a więc do sieciowych drukarek, skanerów o wysokiej rozdzielczości, kserokopiarek, niszczarek, nie wspominając o drobnych akcesoriach jak solidne dziurkacze i tym podobny, codzienny sprzęt biurowy. Również przestrzeń w jakiej się możesz poruszać nie ogranicza się do twojego biurka - masz do dyspozycji sporą przestrzeń wspólną, wypoczynkową, kuchnię - z możliwością nieograniczonego i bezpłatnego korzystania z kawy czy herbaty, masz wreszcie dostęp do reprezentacyjnego miesca spotkań - sal konferencyjnych z obsługą recepcyjną. Wspomniana recepcja zadbać też może o twoją firmową korespondencję, nawet gdy nie ma Cię w biurze. Kluczowa jest elastyczność takiego rozwiązania - biurko możesz wynająć od ręki, nie musisz się urządzać gdyż wszystko masz już przygotowane do pracy, a zrezygnować możesz też niemal od ręki.

Odpowiedź zatem wydaje się prosta - biurko w coworkingu jest lepsze niż własny, niezależny lokal biurowy. A przynajmniej jest to dobry kompromis.

Dla kogo wynajem biurka jest lepszy niż wynajem biura?

Jak już napisaliśmy wyżej wynajem biurka we współdzielonej przestrzeni jest idealny dla jednoosobowych przedsiębiorców, których główna część pracy odbywa się przy komputerze. Zapewniona pełna infrastruktura biurowa pozwala w 100% skupić się na pracy. Czy to copywrighter, webmaster, handlowiec, pozycjoner, architekt, doradca finansowy, analityk, księgowy - wszystkie te zawody i specjalizacje mogą korzystać z biurka w coworkingu. Nie stanowi przeszkody trzymanie większej ilości materiałów, gdyż otrzymujesz szafkę i regał - to i tak zwykle więcej niż mógłbyś wygospodarować w swoim mieszkaniu.

Jedynym ograniczeniem współdzielonego biura może być permanentna konieczność rozmów telefonicznych - bo choć wiele biur oferuje wydzielone miejsca do prowadzenia rozmów telefonicznych, umownie zwane budkami telefonicznymi, to ciężko sobie tak wyobrazić całodzienną pracę telemarketera.

Za wynajmem biurka w coworkingu przemawia obecność obsługi recepcyjnej - niezależnie od Twojej obecności masz pewność, że każda korespondencja, czy paczka adresowana do ciebie zostanie odebrana a ty dostanesz powiadomienie. Gdy Twoja praca wymaga bezpośrednich spotkań z klientami bądź współpracownikami dostępne w biurze współdzielonym sale konferencyje z recepcyjną obsługą nie tylko ułatwią Ci pracę ale będą budować Twój profesjonalny wizerunek przedsiębiorcy.

Pracując w domu lub w wynajętym lokalu byłbyś tam zawsze sam. Jasne, niektórym to odpowiada jednak większość ludzi to osobniki stadne i dla zdrowego samopoczucia potrzebny jest im kontakt z innymi ludźmi - wynajem biurka w coworkingu daje takie możliwości. Choć pracujesz sam to w każdej chwili możesz pogadać z sąsiadem lub z kimkolwiek z biura, choćby podczas codziennych spotkań na kawie w kuchni. Jeśli chcesz możesz wykorzystać kontakty biurowe biznesowo - w coworkingu narodził sie niejeden wspólny biznes, a wzajemne korzystanie ze swoich usług to norma.

Przy tym wszystkim koszty wynajmu pojedynczego biurka w coworkingu są bezkonkurencyjne - żadne inne rozwiązanie a szczególnie klasyczny wynajem lokalu biurowego nie będzie tańszy. W przypadku zespołów i kiluosobowych firm lepszy wydaje się własny, zamknięty pokój - przy czym również można go wynająć w coworkingu. Mimo pozornie dużych kosztów pozostaje sporo zalet, a głównym atutem będzie elastyczność. Ale to już temat na osobny artykuł.

Nasze BIURCO Centrum Biurowe Twarda 44 oferuje do wynajęcia prywatne biurka w kilkuosobowych pokojach - dostępne od ręki na elastycznych zasadach. Przekonaj się jaką prywatność, wygodę i bezpieczeństwo zapewnia takie rozwiązanie - w przeciwieństwie do dużych, otwartych przestrzeni openspace.

Sprawdź nas i wybierz biurko w Biurco!

Podsumujmy jakie korzyści daje wynajem biurka w coworkingu:

  • elastyczność trwania umowy wynajmu,
  • niski koszt,
  • profesjonalna przestrzeń i infrastruktura biurowa,
  • wygodne miejsce spotkań biznesowych,
  • obsługa recepcyjna,
  • społeczność,

a jeśli wybierzesz biurko ulokowane w kilkuosobowych pokoju zamiast w otwartej przestrzeni typu openspace zyskasz nadto:

  • prywatność,
  • ciszę i spokój,
  • bezpieczeństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum