czwartek, 8 grudnia 2022

Praca zespołowa - czy warto zbierać zespół na wspólnych spotkaniach?

Praca zdalna na dobre już się zadomowiła (zadomowiła ;) w świecie biurowym. Sporo osób pracuje jednak w zespole i ten zespół musi się porozumiewać, koordynować, wymieniać informacjami, współpracować. I mimo wielu wygodnych narzędzi nic nie zastąpi spotkania zespołu w jednym pomieszczeniu.Praca zespołowa w sali konferencyjnej czyli teamwork w coworkingu
Foto: Biurco

Po co organizować spotkania zespołu roboczego?

Nie chodzi oczywiście o to by zamienić pracę zdalną na codzienną pracę we wspólnym pomieszczeniu ale by zebrać cały zespół w jednym miejscu od czasu do czasu - raz w tygodniu, raz w miesiącu czy w ogóle nie regularnie a wedle potrzeby urządzić teamwork w realu, twarzą w twarz. No właśnie, ale jakie są to potrzeby, po co się w ogóle spotykać?
Praca zespołowa to nie tylko podział obowiązków, jasne zasady wspólpracy i wyraźny cel. To efekt synergii i wzajemnej motywacji, wymiany informacji. Ogromne znaczenie ma kultura organizacyjna, a wtym formy komunikacji - formalne maile są tu najgorszym z możliwych rozwiązań. Rozmowa telefoniczna i popularne komunikatory działają znacznie lepiej jednak nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego. Szybkość reakcji, spontaniczność, mowa ciała to ważne elementy w żywej dyskusji. Występuje również ważny element pewnego rodzaju presji społecznej - w realnym spotkaniu zespołu znacznie trudniej pozostać biernym oberwatorem, trzeba być aktywnym jego członkiem. W sytuacji gdy na co dzień praca czlonków zespołu nie tylko nie dbywa się w grupie ale często w całkowitej izolacji domowej bezpośredni kontakt ze współpracownikami co jakiś czas staje się niezwykle ważny dla zdrowia psychicznego, buduje poczucie przynależności do społeczności, motywuje.

Gdzie organizować spotkania zespołu roboczego?

Nie każdy pracodawca ma możliwość zapewnienia wygodnego miejsca dla pracy kilkunastoosobowego zespołu, zwłaszcza gdy na co dzień pracownicy ci (czy współpracownicy) pracują poza siedzibą frmy. Możliwe nawet, że w postcovidowej rzeczywistości macierzysta firma w ogle nie ma miejsca pracy dla wszystkich swoich pracowników. Rozwiązaniem jest wynajem sali dla pracy zespołowej - i tutaj najlepiej przystosowane do tego celu są sale w biurach coworkingowych. Typowe sale konferencyjne posiadają zwykle zbyt formalny charakter na cel spotkań grupy roboczej, nie posiadają też łatwo dostępnej infastruktury kuchenno-socjalnej, drukarek sieciowych, są wreszcie najczęściej dość kosztowne. Coworkingi, z definicji dedykowane pracy i współpracy na elastycznych zasadach mają odwiednie sale dla pracy zespołowej, mają do użytku uczestników drukarki sieciowe, mają zwykle dość obszerną strefę socjalno-kuchenną z której uczestnicy takich spotkań mogą korzystać nieskrępowanie i bez dodatkowych opłat, mają wreszcie korzystne ceny i dużą dostępność nawet w nietypowych godzinach.

Podsumowanie korzyści pracy zespołowej w sali biura coworkingowego

  • brak konieczności posiadania i stałego utrzymywania własnej przestrzeni na okolicznościowe spotkania,
  • łatwa logistyka rezerwacji terminu,
  • brak długoterminowych zobowiązań, a jednocześnie możliwość stałej współpracy,
  • dogodna, śródmiejska lokalizacja z łatwym dojazdem z różnych kierunków,
  • wygodna, urządzona przestrzeń z profesjonalną infrastrukturą biurową,
  • nieograniczony dostęp do kawy oraz zaplecza socjalnego i kuchennego,
  • wygoda i swoboda jak we własnym biurze.

Nasze sale w BIURCO Centrum Biurowym Twarda 44 doskonale sprawdzają się w roli miejsca pracy zespołowej, zarówno cyklicznie jak i spontanicznie. Jeśli więc jesteś szefem teamu i zastanawiasz się gdzie urządzić dzień wspólnej pracy skontaktuj się z nami.

Czekamy na Ciebie - zarezerwuj salę dla swojego zespołu współpracowników już teraz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum