środa, 6 kwietnia 2022

Coworking dla Ukrainy

 


Wojna w Ukrainie nieubłaganie uderzyła również w ukraiński biznes - jak coworking może pomóc tym ukraińskim firmom, drobnym przedsiębiorcom, start-upom, które mogłyby swoją działalność kontynuować zdalnie, z Polski?



coworking dla Ukrainy - formy pomocy i wsparcia dla ukraińskich przedsiębiorców w Polsce

 

Wraz z setkami tysięcy wojennych uciekinierów wyjechało z Ukrainy tysiące przedsiębiorców i część z nich może - i powinna! - prowadzić swój biznes zdalnie. Potrzebuje do tego takich samych narzędzi jak każdy inny biznes działający w sieci - podstawa to oczywiście stabilny dostęp do internetu, ale równie ważne jest spokojne miejsce do pracy i dostęp do biurowej infrastruktury. Bardzo wskazana byłaby pomoc w odnalezieniu się w polskich realiach formalnych. Ukraińskie biznesy miejsca do pracy potrzebują natychmiast - nie tylko z osobistej chęci uratowania komercyjnego przedsiębiorstwa ale w przypadku Ukraińców równie ważne jest podejście patriotyczne, wsparcie kraju i jego gospodarki. Jednocześnie ciężko jest przewidzieć perspektywę czasową pobytu i działalności w Polsce - tradycyjny wynajem z racji braku elastyczności w przypadku ukraińskich przedsiębiorców jest praktycznie nie do zastosowania.

Wsparcie rządowe

Od początku marca małe i średnie firmy z Ukrainy - na podstawie specustawy - mogą formalnie prowadzić działalność z terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Uprawnienie to przysługuje pod warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL. Więcej informacji na rządowych stronach. Możliwe jest zatem prowadzenie działalności gospodarczej w każdej formie:

Pomoc sektora coworkingowego

Już w pierwszej połowie marca ruszyły inicjatywy oferujące ukraińskim przedsiębiorcom miejsce do pracy, wideokonferencji i spotkań.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu udostępnia bezpłatną przestrzeń coworkingową dla ukraińskich firm w kamienicy w centrum Warszawy. Agencja oferuje też doradztwo w zakresie możliwej pomocy publicznej, udziela informacji na temat warunków prowadzenia działalności w Polsce, oraz  wsparcie w kontaktach z administracją publiczną i w poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości do prowadzenia działalności. Więcej informacji we wpisie PAiH

Warszawskie Centrum Kreatywności Targowa od połowy marca udostępnia czasowo bezpłatne miejsca pracy typu "hot desk" dla ukraińskich przedsiębiorców - więcej na stronie Centrum

Ukraiński Dom, ośrodek prowadzony przez fundację "Nasz Wybór" powstały aby ułatwić integrację i wsparcie dla społeczności Ukraińskiej w Warszawie, oferuje teraz kilka sal konferencyjnych i kilka biurek coworkingowych.  Oferta Ukraińskiego Domu

Internet Work CAFE (Ukraine) to urządzony w Urzędzie Dzielnicy Ursynów mini-cowork dla ukraińców poszukujących pracy lub pracujących zdalnie. Oferuje biurko z dostępem do internetu i drukarki. Więcej na stronach Urzędu

#TechForUkraine to inicjatywa zapoczątkowana przez organizację Tech To The Rescue, zajmującą się m.in. łączeniem NGOs-ów z firmami technologicznymi w celu wspólnego działania w obszarze cyfryzacji. Wsparcie w ramach #TechForUkraine zadeklarowało już kilka rodzimych podmiotów. Na przykład Netguru - polskie przedsiębiorstwo informatyczne, tworzące oprogramowanie i oferujące usługi doradztwa informatycznego (niegdyś jeden z pierwszych zespołów organizujących coworking w Polsce) aktywnie wspiera członków zespołu pochodzących z Ukrainy i ich rodziny, a także pracowników innych firm ukraińskich, tak by wspomóc ich w utrzymaniu działalności. Więcej informacji: https://mycompanypolska.pl/artykul/wsparcie-chmury-software-development-jak-polskie-firmy-technologiczne-pomagaja-ukrainie/8784

W warszawskim coworkingu Biurco oferujemy ukraińskim przyjaciołom biurową infrastrukturę na bardzo prostych i elastycznych zasadach z absolutnym minimum formalności i bez wiążących, długoterminowych kontraktów. Dzięki naszym rezydentom i parterom jesteśmy w stanie zapewnić wsparcie prawne dla zakładanej firmy.

Ukraiński biznes w Polsce

Dla ukraińskiego biznesu Polska jest nie tylko tymczasowym schronieniem w przeczekaniu wojny, ale przyczółkiem Europy z szansą na kreatywne i innowacyjne przedsięwzięcia oraz zdobycie doświadczeń w prowadzeniu biznesu na rynku europejskim. Jeszcze przed wojną w naszym kraju działało ponad 22 tysiące ukraińskich firm. To 2,5 razy więcej niż naszego zachodniego sąsiada - firm niemieckich. Przy czym 1/3 ukraińskich firm była zarejestrowana w Warszawie i województwie mazowieckim. Teraz, liczby te lawinowo rosną. Można przypuszczać, że sporo przedsięwzięć założonych w Polsce pozostanie tu również po wojnie. Powodem jest nie tylko obecna sytuacja ale niepewność co do dalszych kolei wojny, czasu i obszaru oddziaływania; choć oczywiście Ukraińcy nie dopuszczają w ogóle myśli o przegranej to relokacja firm na bezpieczniejsze terytoria jest racjonalnym działaniem. Relokacja przedsiębiorstw z północy i wschodu na zachodnią Ukrainę już ma miejsce, a drugim oczywistym kierunkiem będzie Polska.

1 komentarz:

  1. Startuje kolejna inicjatywa - w ramach Polish-Ukranian Startup Bridge (PUSB) już 8 września zostanie oficjalnie otwarty co-work dla ukraińskich startupów, które z powodu wojny zmuszone są szukać nowych sposobów na rozwój własnego biznesu. Wydarzenie będzie okazją do spotkania z założycielami ukraińskich projektów startupowych, przedstawicielami polskich funduszy Venture Capital oraz instytucji otoczenia biznesu z Polski i Ukrainy w jednym miejscu. Będą obecni przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych,, Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Fundacji Fundusz Współpracy, która jest gospodarzem spotkania.
    Na gości czeka prezentacja co-worku, dyskusja o tym, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na pracę startupów oraz poczęstunek połączony z networkingiem.

    OdpowiedzUsuń

Archiwum