sobota, 25 marca 2023

Warszawski coworking miejski

W Warszawie działa ponad pół miliona firm z czego niemal połowa to jednoosobowe działalności gospodarcze. Prowadzą biznes samodzielnie lub w formie kilkuosobowych przedsiębiorstw, licząc każdą wydawaną złotówkę. To między innymi dla nich istnieją biura coworkingowe - jako alternatywa pracy w domu lub wynajmu tradycyjnego biura - drogiego, wiążącego i wymagającego administrowania.
Warsztaty w Centrum Przedsiębiorczości
Foto: biurco
 

Również miasto Warszawa wspiera coworking. W 2013 roku podjęło się popularyzacji idei coworkingu przez organizację debat publicznych, śniadań prasowych, dni coworkingu*, happeningów - w działania czynnie zaangażowane były działające już wówczas w Warszawie coworkingi jak np. biurco czy Fantastic Studio. W kolejnym roku miasto uruchomiło Centrum Przedsiębiorczości Smolna, które garściami czerpało z idei coworkingu i funkcjonuje po dziś dzień. Można tam wynająć biurko, salę konferencyjne, uczestniczyć w szkoleniach. Kusi dobra lokalizacja, atrakcyjne wnętrza biurowe i różne działania i programy wspierające młodych przedsiębiorców. Ceny bardzo konkurencyjne... choć nie dla wszystkich.

Żeby skorzystać z oferty wynajmu biurka w Centrum Przedsiębiorczości trzeba spełnić teoretycznie tylko dwa warunki:

  • prowadzić firmę nie dłużej niż 3 lata,
  • być mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą.

Jednak, jak to z publicznymi programami, w praktyce realizacja wiąże się z biurokracją. Trzeba wypełnić dość obszerny wniosek (7 stron), dodać załączniki (RODO, o pomocy de minimis), następnie oczekiwać na zaklasyfikowanie się. A pula miejsc jest dość ograniczona. W przypadku pozytywnie rozpatrzonego wniosku jesteśmy zaproszeni do podpisania umowy (15 stron plus załączniki, w tym notarialne oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucji). Idea zatem szczytna, jednak ma dwie istotne wady:

  • ograniczenia w dostępności (spełnienie kryteriów, przejście klasyfikacji)
  • mała elastyczność (długie procedury biurokratyczne, wiążąca umowa)

Wad tych nie mają komercyjne coworkingi, których w Warszawie działają dziesiątki. Trzeba się oczywiście liczyć z wyraźnie wyższymi kosztami ale dostępność rzeczywiście dla każdego przedsiębiorcy i elastyczność umowy mają dla wielu kluczowe znaczenie.

*/ O wydarzeniach pisaliśmy we wpisie WTF is coworking - Warszawskie Dni Kreatywnej Współpracy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum