wtorek, 26 listopada 2013

WTF is coworking?

28 listopada wraz z innymi warszawskimi coworkingami, oraz Miastem Stołecznym Warszawa organizujemy akcję promująca coworking Co to jest coworking? W programie happening, debata i dzień otwarty coworkingu. Zapraszamy!

WTF is coworking? Dowiedz się czym jest coworking!


Zastanawiasz się nad wynajęciem lokalu do prowadzenia własnej firmy? Chcesz obniżyć koszty utrzymania biura? Jesteś freelancerem, ale nie chcesz pracować w domu? Dowiedz się jakie są zalety pracy we wspólnej przestrzeni oraz przejrzyj oferty warszawskich pracowni coworkingowych! W imieniu Miasta Stołecznego Warszawa, projektów Cross Innovation i European Creative Cluster Lab oraz warszawskich przestrzeni twórczej współpracy: Biurco, Fantastic Studio, Creative Hub Targowa, Noa Cowork, Copoint i Copoint 2, Cont Pracy, Business Lab Nowy Świat, Strefa Pracy, Centrum Przedsiębiorczości Smolna 4, Warszawski Hackerspace i FabLab Warszawa zapraszamy na dwudniowe wydarzenie promujące przestrzenie twórczej współpracy: coworkingi, fablaby i hackerspace.

Happening

czwartek 28.11.2013 r. w godzinach 12:00-16:00
Schody ruchome trasy W-Z / pl. Zamkowy, ul. Senatorska 1
Happening pop-up coworking space – zaaranżujemy tymczasowe biuro coworkingowe, gdzie przedstawiciele warszawskich przestrzeni twórczej współpracy zaprezentują, na czym polega praca w systemie coworkingu, fablabu i hackerspace. Będzie obowiązkowa pyszna kawa z ekspresu, a koledzy z Hackerspace Warszawa zaprezentują możliwości drukarki 3D.

Debata

czwartek 28.11.2013 r. w godzinach 18:00-21:00 Mysia 3 (piętro 3)
Moderowana debata z cyklu „Zmieniamy warszawę. Warszawa 2.0” Czy Warszawa może się stać się coworking hot spot?
Ilość miejsc ograniczona - rejestracja: zamknięta
Po debacie zapraszamy na kolację networkingową z właścicielami i pracownikami warszawskich coworkingów, fablabów i hackespace.

Dzień otwarty

piątek 29.11.2013 r.
Przez cały dzień biorące udział w akcji warszawskie coworkingi, fablab i hackerspace zapraszają do siebie na dzień otwarty! Nasze biurco czekać będzie na wszystkich chętnych i ciekawych w godzinach 9:00-19:00. Nie wiesz czy coworking jest dla Ciebie? Weź więc swojego laptopa i przyjdź do nas na próbę! Dostaniesz wygodny fotel przy dużym biurku, dostęp do szybkiego internetu wi-fi i pyszną kawę. My zaś przedstawimy Ci zasady korzystania z biura na stałe i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.


Coworking w Warszawie
foto biurco

Relacja

Czas na parę zdjęć i kilka słów relacji z minionego wydarzenia. Celem happeningu było zwrócenie uwagi warszawskich wolnych strzelców i mikroprzedsiębiorców na ideę coworkingu - alternatywę pracy w domu, czy w wynajętym lokalu. I choć frekwencja "respondentów" nie była oszałamiająca to zrobiliśmy pierwszy wspólny krok i zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Biorąc pod uwagę, że w gruncie rzeczy było to pierwsza wspólna inicjatywa warszawskich miejsc coworkingowych to oceniamy ją bardzo pozytywnie - zacieśniliśmy więzy koleżeńskie, świetnie nam się razem współpracowało i wszyscy wykazali duże zaangażowanie. Szczególne podziękowania należą się naszym zdaniem Strefie Pracy za zaopatrzenie meblowe, oraz Hacerspace i FabLab Warszawa, których drukarka 3D była niemałą atrakcją happeningu. I jeszcze osobiście dla Maćka, którego pomarańczowy busik robił za sympatyczny "potykacz" reklamowy. Z tego coworkingowego happeningu zmontowaliśmy krótki spot:W wieczornej debacie „Czy Warszawa może stać się coworking hot spot?”, która odbyła się pod szyldem cyklicznych spotkań „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. udział wzięli:
Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
Agnieszka Szuryga, psycholog, marketer i kierownik Podyplomowych Studiów Zarządzania Wizerunkiem Marki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej
Joanna Kasprzycka-Rosikoń & Katarzyna Kędzierska, właścicielki warszawskich coworkingów – Creative Hub Targowa i CoPoint, uczestniczki Coworking Europe Conference w Barcelonie
Marcin Pietrzak, użytkownik coworkingu, właściciel firmy 21 strun
Rozmowę prowadziła Monika Szewczyk, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Napo Image Photo Agency

Cóż można powiedzieć o owej debacie?

Na początek - czym jest coworking, fablab, hackerspace. W znaczeniu podstawowym coworking to przebywanie i prowadzenie własnej działalności w jednej przestrzeni przez osoby, które nie są ze sobą powiązane w sensie biznesowym - miejsce zapewnia im infrastrukturę biurową i przynależność do społeczności. Hackerspace - ma nieco inny klimat i inną infrastrukturę - już nie biurową, a bardziej warsztatową i skupia ludzi związanych z nowymi technologiami i praktycznymi zastosowaniami informatyki. Jeszcze dalej znajdują się fablaby - warsztaty o charakterze prototypowni, gdzie korzystając z wszechstronnych narzędzi każdy może zbudować (prawie) wszystko.Te trzy typy przestrzeni łączy jedno - aktywna społeczność do której można dołączyć, choć z nich wszystkich hackerspace wydaje się tworzyć najbardziej hermetyczne grupy (co nie znaczy, że niekomunikatywne - chłopaki z warszawskiego hackerspce byli podczas happeningu niezwykle aktywni i otwarci:)

Na bazie wizyty koleżanek z warszawskich coworkingów na europejskiej konferencji coworkingowej w Barcelonie zastanawiano się jakie są europejskie trendy w rozwoju przestrzeni coworkingowych i na jakim etapie jest coworking w Polsce. Wniosek jest mniej więcej taki - coworking zmierza tam... dokąd chcesz! Jest to idea tak nośna i plastyczna, że można ją ukierunkować w niemal dowolnym kierunku zależnym od doraźnych celów czy lokalnych warunków. Co ciekawe coworking nie pozostaje domeną wyłącznie freelancerów i mikroprzedsiębiorców - sięgają po niego nawet... korporacje - wykorzystując atmosferę kreatywności tych miejsc sadzają w nich na pewien czas swoich liderów działów rozwoju, czy projektów dla "naładowania baterii".

debata o coworkingu Warszawa
foto biurco

Podczas debaty omówiono oczywiście korzyści jakie płyną z pracy we wspólnej przestrzeni. Agnieszka Szuryga przywołała twarde dane z badań przeprowadzanych na świecie i w Polsce, a koleżanki z warszawskich coworkingów odwołały się do własnych doświadczeń. Otóż wśród użytkowników coworkingów powszechny jest wzrost wydajności i kreatywności, ceni się możliwość nawiązywania współpracy i wymiany wiedzy, ale też zwykłą koleżeńską, codzienną rozmowę. W Polsce zauważyć można większe znaczenie czynnika ekonomicznego - wielu mikroprzedsiębiorców korzysta z coworkingu ponieważ jest to forma tańsza niż wynajem własnego lokalu. W bezpośrednich rozmowach podkreślają oni bardzo korzystne rozdzielenie sfery prywatnej i zawodowej. Z punktu widzenia Miasta szczególne zainteresowanie w coworkingu budziła kreatywność takich miejsc oraz aspekt sieciowania mikroprzedsiębiorców i wspomagania ich rozwoju, dla Miasta bowiem najmniejsze przedsiębiorstwa, w ich masie, są najstabilniejszą bazą ekonomiczną.

Pojawił się jeszcze jeden wątek - otóż dla Warszawy, podobnie jak dla wszystkich dużych miast ogromną rolę odgrywa międzynarodowa turystyka - ale nie ta urlopowa, a biznesowa. Miejsca coworkingowe, niezwykle obecnie popularne na świecie, ściągają do siebie również przyjezdnych, zagranicznych pracowników i przedsiębiorców co przyczynia się do powstawania międzynarodowych sieci powiązań, startupów, klastrów technologicznych i innych związków.

Jednym z ważniejszych pytań debaty było pytanie o rolę Miasta we współpracy z inicjatywami coworkingowymi - przy tej okazji omówiono wdrożone już i planowane przedsięwzięcia jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa. Z zadowoleniem przyjęliśmy deklaracje Miasta odnośnie zrozumienia i wsparcia idei coworkingu w przyszłości, a nade wszystko, że Miasto zauważając swoje ograniczenia wynikające głównie z oczywistej, ale nieuniknionej biurokratyzacji i bezwładności, w przyszłości chce koncentrować swoje działania na polach gdzie ma największe możliwości i najsprawniejsze narzędzia - czyli w promocji działań i wydarzeń oraz w sieciowaniu przedsiębiorczych podmiotów i całych branż. Ten kierunek wsparcia okazuje się zgodny z oczekiwaniami warszawskiego środowiska coworkingowego.

{Na marginesie, czy też formalnie w nawiasie, wspomnieć musimy, że wydarzenie to miało pewien problem semantyczny - w gruncie rzeczy do dziś nie wiemy jak się właściwie nazywało;) Lansowane przez Miasto "Warszawskie Dni Przestrzeni Twórczej Współpracy" są nazwą tak długą i zawiłą, że nawet prowadząca debatę tworzyła mimochodem jej klony... Plakaty i opisy wydarzenia posługiwały się hasłami "Co to jest coworking, hacekrspace, fablab?", a nawet lekko kontrowersyjnym "WTC is coworking?" Na dodatek sama debata opatrzona była jeszcze osobnymi hasłami... Bylibyśmy oczywiście za czymś prostym i łatwo wpadającym w ucho - np. Warszawski Dzień Coworkingu - WDC! Przy czym analogia hasła do odbywającego się od dwóch lat Wrocławskiego Dnia Coworkingu jest nawet korzystna. Obawy, że hasło coworking ogranicza czy zawęża zjawisko są bezpodstawne - to niezwykle pojemna i elastyczna idea pracy i WSPÓŁpracy - zmieści się w niej każde WSPÓŁdziałanie grupy ludzi - i praca de facto biurowa, i artystyczna i warsztatowa. Nie bójmy się więc obcobrzmiącego słowa coworking - po prostu nie ma ono zgrabnego polskiego odpowiednika, w świecie zaś jest już bezbłędnie rozpoznawalne.}

Na zakończenie podziękowania składamy Miastu Warszawa - głównemu organizatorowi całego dwudniowego wydarzenia:)


Warszawskie Dni Przestrzeni Twórczej Współpracy oczami miasta


Polecamy również:

Historia coworkingu
Savoir-vivre w coworkingu czyli jak pracować produktywnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum