środa, 6 listopada 2013

Savoir-vivre w coworkingu, czyli jak pracować produktywnie

Coworking pozwala zwiększać efektywność pracy, korzystać z profesjonalnej infrastruktury, ograniczać koszty, nawiązywać kontakty i współpracę - ma szereg zalet dla osób pracujących zdalnie, samotnie lub po prostu rozpoczynających własny biznes - trzeba jednak wiedzieć jak korzystać z coworkingu. Prezentujemy podstawowe zasady umożliwiające bezkonfliktową i produktywną prace w coworkingu.

1. Razem ale osobno

Razem ale osobno w coworkingu
Coworking oparty jest niemal zawsze na pracy we wspólnej przestrzeni bo i możliwość interakcji z innymi użytkownikami jest kluczowa dla tej idei. Owe interakcje nie muszą jednak - i nie powinny - przybierać form, które przeszkadzają w pracy indywidualnej - coworking rzadziej niż myślisz oznacza wspólną pracę - najczęściej jest to praca indywidualna wielu osób we wspólnej przestrzeni i z tego powodu podstawowa zasada brzmi: nie rozpraszaj innych. Toteż atmosfera coworkingowego openspejsu daleka jest od jego korporacyjnego odpowiednika gdzie panuje nieustanny ruch, hałas, trwają rozmowy, dzwonią telefony i gra radio. Zasadniczo w strefie pracy panuje pełna skupienia cisza wzbogacona o stukot klawiatury niekiedy tylko przerywana wymianą zdań - ale zdarzają się też momenty gdy wszyscy angażują się we wspólną, spontaniczną dyskusję. ( O tym jak bardzo różni się korporacyjny open space od przestrzeni coworkingowej i jak działa na co dzień przeczytasz tutaj.)

2. Telefon

Dobre obyczaje w coworkingu - telefon
Nie ma nic bardziej denerwującego niż grający na biurku telefon pod nieobecność jego właściciela. Dlatego też na wstępie wyłącz dzwonek swojego telefonu, ustaw go na wibracje i najlepiej miej go zawsze przy sobie. Odebranie telefonu przy biurku i jedno-dwa zdania konwersacji nie jest problemem - jednak dłuższe rozmowy prowadź poza miejscem wspólnej pracy - w przestrzeni rekreacyjnej biura, w korytarzu lub w zamkniętej sali czy budce telefonicznej o ile twoje biuro takie miejsca posiada. Jeśli z góry wiesz, że o zadanej godzinie będziesz prowadził biznesową rozmowę telefoniczną czy konferencję za pomocą skype (bo w sensie relacji z otoczeniem niczym się to nie różni) zadbaj o zarezerwowanie sobie na ten cel zamkniętej sali - nie możesz swoim działaniem (jakkolwiek z pewnością ważnym) uniemożliwić pracy innym osobom z twojego sąsiedztwa. Jasno trzeba powiedzieć, że nieprzypadkowo biura coworkingowe nie są miejscem pracy handlowców - ta forma pracy polegająca na nieustannej rozmowie jest po prostu nie do pogodzenia z warunkami indywidualnej pracy projektowej jaka dominuje w coworkingu.

3. Dobre słuchawki

słuchawki w coworkingu
Nie tylko pozwalają się odizolować fizycznie od otoczenia i słuchać ulubionej muzyki (pamiętaj, że wg badań obiektywnie najlepszą muzyką sprzyjającą skupieniu jest muzyka klasyczna). Może nawet ważniejsze, że założone słuchawki są prostym sygnałem twojej zajętości - "nie przeszkadzaj mi, pracuję".

4. Porządek na biurku

porządek w coworkingu
Miej rozłożone na biurku tylko to czego używasz w danej chwili do pracy, nie zajmuj też sąsiednich miejsc - zachowanie porządku jest niezwykle ważne we wspólnej przestrzeni, a dodatkowo taki porządek pozwoli ci skupić się bardziej na pracy. Podobnie na komputerze pozamykaj wszystkie niepotrzebne strony internetowe, komunikatory i skrzynki pocztowe - większość wiadomości wcale nie wymaga twojej natychmiastowej reakcji - wystarczy, że pocztę sprawdzisz co jakiś czas - na przykład przy okazji kolejnej kawy. I oczywiście wyłącz głośnik.

5. Produktywne przerwy

Kreatywność w coworkingu
Praca przy komputerze potrafi też wciągać bez reszty - mimo to nasz organizm lubi przerwy i dla zdrowia warto raz na godzinę zafundować mu choć parę minut przerwy w oderwaniu od komputera i biurka - wstać, przespacerować się, napić się, zamienić z kimś słowo - w przestrzeni coworkingowej masz do tego idealne warunki. Po trzech-czterech godzinach warto zrobić też dłuższą przerwę - możesz ją spędzić na śniadaniu, lunchu, grze w darta czy po prostu na kanapie. To doskonały czas na nawiązywanie rozmów z innymi użytkownikami - dzięki temu nie tylko naładujesz swoje energetyczne baterie, ale też możesz się czegoś ciekawego dowiedzieć i zyskać wartościowe kontakty.

6. Networking pod kontrolą

networking w coworkingu
Możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych to ogromna zaleta coworkingu. Pamiętaj jednak, że nie jest jego wyłączną treścią - nawiązuj kontakty spontanicznie i przy okazji towarzyskich rozmów - nie narzucaj się i nie próbuj za wszelką cenę zrobić dealu. Zrobisz go na pewno gdy inni poznają cię jako solidnego i koleżeńskiego fachowca.

7. Boski chillout

coworkingowy chillout
Być może przyszedłeś do coworkingu aby uciec przed samotnością, szukasz kontaktu, rozmowy i rozrywki - większość jednak uciekła przed współlokatorami, rodziną, dziećmi, psem - wszystkim tym co rozprasza uwagę i uniemożliwia efektywną pracę w domowych pieleszach. Pamiętaj o tym i na luz wrzucaj w miejscach do tego przeznaczonych - każdy coworking ma większą lub mniejszą strefę chillout z kanapami, kawą i relaksującą muzyką. Nierzadko jest kuchnia, dart, stół do ping-ponga lub piłkarzyki - to jest doskonałe miejsce do socjalizacji i wypoczynku.

8. Pożycz kredkę

Pomoc koleżeńska w coworkingu
Nieformalna współpraca i koleżeńska pomoc to w coworkingu rzecz codzienna. Zwłaszcza jeśli odbywa się pomiędzy różnymi branżami, jak na przykład tłumacz hiszpańskiego potrzebuje wsparcia czy rady programisty przy publikacji własnej strony. Jednak pamiętaj aby nie nadużywać koleżeńskiej pomocy - jeśli potrzebujesz jej od kogoś zbyt często być może powinieneś potraktować to jak płatną usługę. Zawsze też bądź gotowy do odwzajemnienia pomocy. Trochę jak w szkole - pamiętasz jeszcze?

9. Porady małżeńskie i remontowe

Problemy w coworkingu
Nie przynoś do biura swoich osobistych problemów i nie omawiaj publicznie prywatnych spraw. Większość ludzi przyszło do coworkingu właśnie dlatego aby uciec od domowej problematyki i skupić się na pracy. Nie znaczy to oczywiście, że masz nie podzielić się publicznie najnowszym dowcipem - to akurat powinieneś zrobić koniecznie!

10. Każda sieć ma swoje ograniczenia

Sieć wi-fi w coworkingu
Choć biura coworkingowe mają zwykle łącza internetowe o dużej szybkości, to znaczna ilość użytkowników i ograniczenia samej technologii Wi-FI nie pozostają bez wpływu na jej przepustowość. Zanim więc rozpoczniesz ściąganie wyjątkowo potężnych plików dowiedz się u prowadzących biuro czy twoje działania nie spowodują problemów - może trzeba będzie dostosować się do jakiegoś terminu, a może po prostu zapiąć kabel...

11. Dziękujemy za zwrot naczyń

Savoir-vivre w coworkingu - zwrot naczyń
Dobra kawa jest nieodłącznym elementem coworkingu. Wraz z nią coworkerzy korzystają z filiżanek, kubków, często również talerzy jeśli w biurze dostępna jest kuchnia (bo wcale nie wszędzie jest) - uwierz, że nawet kilkanaście osób potrafi wygenerować porażający stos naczyń a biuro coworkingowe raczej nie ma personelu kelnerskiego i kuchennego - toteż niezależnie od tego czy to własny kubek czy biurowa zastawa zawsze odnoś naczynia na wyznaczone miejsce i - jeśli takie są zasady - zmywaj po sobie od razu.

12. Koniec języka

Pytaj o coworking
... za przewodnika, jak mówi znane przysłowie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości pytaj - obsługę biura lub sąsiadów przy biurku. Zwłaszcza na samym początku korzystania z nowego miejsca warto abyś popytał jakie zasady w nim panują - pozwoli to uniknąć ewentualnych spięć czy nieporozumień. Pamiętaj! - nie ma głupich pytań - takie mogą być tylko odpowiedzi.

13. Pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie do pracy w coworkingu
Nie bądź malkontentem - to zaraźliwe jak ziewanie i w pracy raczej nie pomaga.


Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne - stosowanie się do nich powinno pozwolić Ci na bezkonfliktową pracę w każdym coworkingu w miłej i produktywnej atmosferze. Czego życzymy wszystkim coworkerom!


Polecamy również:

Coworking, czyli biuro jako miejsce spotkań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum