poniedziałek, 1 marca 2021

Świat (coworkingu) po pandemii

Biurowce opustoszały niemal rok temu i tysiące osób zostało wysłanych tymczasowo do pracy w domu. Wielu przeniosło pracę do domu z własnej woli - w obawie przed zakażeniem podczas dojazdów i w biurze, czemu sprzyjały nerwowe decyzje rządu. Od miesięcy z niecierpliwością czekają na koniec pandemii koronawirusa i powrót do normalności - tęsknią za kontaktami z innymi ludźmi, za wyjściem na miasto a nawet za wyjściem do pracy. Jednak coraz częściej pojawia się pogląd, że po pandemii nic już nie będzie takie samo, nie będzie powrotu do normalności. Co więc będzie?

wieczna praca zdalna czy coworking postpandemic
zdjęcie: kolaż biurco

Lockdown

Od wielu miesięcy zadajemy sobie pytanie jak będzie wyglądał świat po pandemii - wciąż jednak jesteśmy w trakcie. Już kilka razy próbowaliśmy wrócić do normalności... nowej normalności. A potem przychodziła kolejna fala i kolejny lockdown. Każdy biznes musiał się zmierzyć z trudnościami, mniejszym ruchem, zaburzeniem dostaw, trudnościami w zbycie - ale niektóre tę walkę wyraźnie przegrywają. Restauracje. Kawiarnie. Kina i teatry. Biura podróży i właściwie wszystko co związane z szeroko pojętą turystką, hotele i pensjonaty. Organizatorzy targów, spotkań, operatorzy powierzchni pod wynajem. Także coworkingi. Lista jest na prawdę długa. Trudność stwarza nie tylko samo zawieszenie działaności ale nieprzewidywalność trwania ograniczeń. Utrudnia to planowanie i podejmowanie zobowiązań.

Szansa

Pandemia ma też swoich wygranych. Branża e-commerce zrobiła niespodziewany skok, niektórzy szacują, że nawet o 2-3 lata wobec wcześniejszych szacunków wzrostu. Wraz z boomem handlu w sieci, do którego przekonać sie była zmuszona spora grupa nowych użytkowników, rozwój odnotowali kurierzy i lokalni dostawcy a także firmy spedycyjne i logistyczne. Sektor usług zdalnych sworzył szansę dla wielu firm i miejsce na nowe startupy, choćby z branży e-medycyny czy e-learningu. Sporo miejsca jest w świecie rozszerzonej rzeczywistości - w czasach pracy zdalnej i telekonferencji dzięki AR możemy się przecież "ubierać" tylko wirtualnie - takie projekty już są.

Firma Kry, która specjalizuje się w telemedycynie, podała, że tylko do czerwca 2020 r. zainteresowanie cyfrowymi konsultacjami z lekarzami pierwszego kontaktu wzrosło o rekordowe 115 proc. w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku.

W domu

Jednak czy to wegetacja firmy w lockdownie czy rozwój w niszach jakie otworzyła pandemia - praca biurowa w dużej części przeniosła się do domu. W przypadku pracownika najczęściej z nakazu, w przypadku jednosobowego przedsiębiorcy z konieczności i wyboru. Do kwestii dbałości o bezpieczeństwo zdrowia dochodzi obawa o kondycję firmy; niepewność sytuacji nakazuje oszczędności i daleko idącą ostrożność w inwestowaniu środków, a utrzymywanie biura na potrzeby zmniejszonej ilości pracowników to niepotrzebna strata. Praca zdalna na taką skalę, wdrożona w tak krótkim czasie to gigantyczny eksperyment, który - co zadziwiające - chyba się udał. Choć nie bez kosztów ubocznych.

Niespotykana dotąd ilość pracowników zakosztowała zakazanego niegdyś owocu pracy w domu. I na dłuższą metę ten owoc marzeń dla wielu okazuje się mieć gorzkawy smak. Spotykamy sie dokładnie z tymi samymi problemami z którymi walczyliśmy u progu coworkingu - praca w domu to brak zdrowego balansu między życiem zawodowym a prywatnym, brak skupienia, flustracja wynikająca z izolacji, brak wygodnej i sprawnej infrastruktury biurowej. Jakże aktualne są nasze teskty sprzed dziesięciu lat - przeczytaj Jak pracować w domu? lub 5 objawów, które powinny Cię skłonić do coworkingu.

Coworking

Może się dziś zdawać, że przez ponad dekadę idea coworkingu zatoczyła koło - wyciągając ludzi pracujących samotnie w domu do wspólnych przestrzeni biur coworkingowych, oferując interkacje społeczne, interdyscyplinarną zawodową synergię, przekonując, że kreatywność nie rodzi się w izolacji a w bliskiej współpracy. Z roku na rok miejsca takie zdobywały popularność bo rzeczywiście były dobrą alternatywą dla parcy w domu czy kawiarni, powstawały ich dziesiątki a potem setki. Epidemia koronawirusa w ciągu paru miesięcy zamiotła te hasła do kąta. Dystans. Izolacja społeczna. #zostańwdomu - takie hasła zdominowały przekaz medialny.

Yascha Mounk - amerykański politolog urodzony w Niemczech, którego zajmuje kryzys demokracji liberalnej, w kwestii skutków pandemii studzi apokaliptyczne wizje: "Stając twarzą w twarz z katastrofą, zbyt łatwo jest uwierzyć, że wszystko się zmieni. Covid-19 z pewnością będzie przyczyną pewnych istotnych zmian (...) Jednak w zasadzie pewne jest, że jej wpływ na zakres ludzkiej towarzyskości okaże się tymczasowy. Za pięć lub dziesięć lat będziemy spotykać się tak jak przed wirusem. Ponieważ jesteśmy ludźmi."

Więc raczej prędzej niż później zapragniesz wreszcie wyjść z domu! Jeśli twoja firma nie umożliwi ci powrotu do macierzystego biura, lub jeśli jesteś sam sobie firmą to również sam możesz poprawić sobie warunki pracy wychodząc z domu do coworkingu. I nie będziesz musiał iść daleko - dziś istnieje już tak dużo coworkingów, że prawdopodobnie któryś działa w twojej okolicy. O ile jeszcze działa - coworkingi bowiem też przeżywają kryzys. Spiesz się - możecie sobie wzajemnie pomóc!

Oczywiście coworking w czasach postpandemii będzie się nieco różnił. Przede wszystkim zniknie openspace. Tak, ta wręcz sztandarowa dotąd przestrzeń coworkingu będzie musiała ustąpić pod rygorami bezpieczeństwa. My wiemy, że społeczność może działać bez niej. Model biura z wieloma niewielkimi pokojami dla zaprzyjaźnionych osób zapewnia nie tylko bezpieczeństwo epidemiczne ale i fizyczne, łatwiej o prywatność, poufność i skupienie. A kontakty społeczne masz tuż za drzwiami - wspólne przestrzenie spotkań nieformalnych, duża, wygodna kuchnia oraz sale konferencyjne - wszystko pod okiem obsługi biura na bieżąco dbającej o higienę i bezpieczeństwo epidemiczne. Być może kontakty biurowe będą nieco żadsze niż niegdyś, być może czasem w maseczce ale jednak będą, dostępne wtedy kiedy sam zdecydujesz. Coworking czasów postcovid musi być bezpieczny!


Coworking biurco w centrum Warszawy jest do twojej dyspozycji.

Stale utrzymujemy środki bezpieczeństwa w biurze:


- obowiązkowa dezynfekcja rąk przez każdą wchodzącą osobę,
- regularna dezynfekcja powierzchni blatów, klamek, włączników i paneli urządzeń biurowych oraz pomieszczeń łazienek,
- brak dużych, wspólnych przestrzeni - praca odbywa się wyłącznie w zamkniętych, paroosobowych pokojach,
- brak centralnej wentylacji i klimatyzacji sprzyjającej dystrybucji wirusów, opieramy się na urządzeniach lokalnych i wietrzeniu pomieszczeń,
- biuro jest pod stałą kontrolą systemu monitoringu i elektronicznej kontroli dostępu.

Potrzebujesz biurka lub małego, bezpiecznego biura? zobacz czym dysponujemy i skontaktuj się z nami bez wahania!


*/ źródła informacji w tekście:
https://kulturaliberalna.pl/2020/06/23/mounk-swiat-po-koronawirusie/
https://innpoland.pl/159221,biznes-po-koronawirusie-jak-pandemia-wplynie-na-sposob-dzialania-biznesu
https://noizz.pl/opinie/zuzanna-skalska-swiat-po-koronawirusie-bedzie-jak-polska-lat-90/rybmzvr
https://hatalska.com/2020/03/18/swiat-po-koronawirusie-konsumpcjonizm-i-scenariusze-przyszlosci/
https://mycompanypolska.pl/artykul/raport-biznes-w-erze-covid-19-swiat-po-pandemii-co-sie-zmieni/5875

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum