środa, 25 stycznia 2012

Jak pracować w domu?

A właściwie, jak EFEKTYWNIE pracować w domu? Jest to pytanie bardzo dziś aktualne biorąc pod uwagę rosnącą popularność elastycznych form pracy. Owa elastyczność najczęściej sprowadza się właśnie do pracy we własnym domu - a to rozwiązanie, choć pozornie logiczne i wygodne, rodzi pewne problemy.

Jak EFEKTYWNIE pracować w domu? Praca zdalna.
Foto:

Skoro trafiłeś na ten wpis zapewne znasz te problemy, nie będziemy się więc nad nimi szczegółowo rozwodzić. Skupimy się na rozwiązaniu. Jednak w tym wpisie nie otrzymasz (kolejnych) 10 rad, 7 sposobów, czy 5 sztuczek na efektywną pracę w domu. Dlaczego? To proste - nie wierzymy w ich skuteczność, a wprowadzanie niektórych z nich w życie jest w najlepszym wypadku dziwne jeśli nie wręcz głupie.

Prawda jest jedna i banalnie wręcz prosta - żeby być w pracy trzeba do niej wyjść! Gdziekolwiek. Chociaż nie, miejsce jest ważne. Dość popularne jest pracowanie w kafejkach. Można też, jeśli ma ktoś akurat takie możliwości przytulić się do jakiegoś biurka w zaprzyjaźnionej firmie. Można też spróbować wynająć własne biuro, ale to po pierwsze dość drogie rozwiązanie (Ile kosztuje wynajęcie biura?), a ponad to nie rozwiązuje problemu izolacji społecznej, która dotyka wiele osób pracujących samotnie w domu. Każde z powyższych rozwiązań, zależnie od charakteru osoby i jej sytuacji rodzinnej (samotny freelancer czy młody rodzic), ma swoje zalety, ale ma też poważne wady. Czy jest coś lepszego, uniwersalnego, czy możliwy jest kompromis?

Oczywiście - jest nim coworking! W biurze coworkingowym panuje luźna atmosfera kawiarni i masz naturalny kontakt z ludźmi, ale równocześnie miejsce jest przystosowane w 100% do pracy. Nie ponosisz wysokich kosztów, nie martwisz się żadnymi sprawami administracyjnymi, a jednocześnie masz swoje miejsce, swoje biuro. Pracujesz w dalszym ciągu sam i całkowicie niezależnie, a jednocześnie w każdej chwili możesz liczyć na pomoc i współpracę. Jak to kiedyś określiła jedna z użytkowniczek naszego biura: "coworking" to firma idealna - w jednym miejscu łączy wszystkie pożądane cechy firmy, jak profesjonalizm infrastruktury, czy bezpośredni kontakt z ludźmi, z absolutną niezależnością i swobodą pracy na własny rachunek.

Co najważniejsze - coworking nie wymaga podejmowania żadnych wiążących decyzji. Możesz spróbować takiego stylu pracy i w dowolnym momencie z niego zrezygnować bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Co więcej, w każdym właściwie coworkingowym miejscu będziesz mógł "przetestować" je za darmo!

Ktoś oczywiście powie, że to głupie, aby płacić za biurko we wspólnej przestrzeni kiedy można mieć je tylko dla siebie we własnych czterech ścianach. Owszem - technicznie rzecz ujmując jest to możliwe i nie da się zaprzeczyć, że będzie nawet taniej;) Tak się jednak składa, że większość ludzi to stworzenia stadne i do sprawnego funkcjonowania potrzebują BEZPOŚREDNICH kontaktów z innymi osobnikami. I w coworkingu o to właśnie chodzi - abyś nie był sam! Jest jeszcze drugi aspekt. W tradycyjnym modelu pracy, nie zapominając oczywiście o wszystkich jego wadach, występuje zdrowy podział na czas pracy i czas odpoczynku, na kontakty społeczne i życie prywatne. W samotnej pracy freelencera czy jednoosobowego przedsiębiorcy (zależnie kto kim się czuje) ciężko o taką równowagę. Zapewnia ją dopiero coworking.

Podobne wpisy:
Paradoks pracy w domu
5 objawów, które powinny cię skłonić do coworkingu
Społeczność specjalistów i inne nowosci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum