Od 1 stycznia 2025 obowiązuje nowa klasyfikacja PKD. Kogo dotyczy? Czy działający przedsiębiorcy muszą dokonywać jakiś aktualizacji i zgłoszeń?
fot: biurco
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025 - zawiera nowe kody i nazewnictwa, dostosowane do międzynarodowych standardów i zmieniających się warunków rynkowych. Znajdziesz w niej nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach. Oprócz wprowadzenia nowych symboli, zmiany polegały na podziale lub połączeniu dotychczasowych pozycji, zmianie brzmienia niektórych grupowań, najczęściej w związku ze zmianą ich zakresu.
Kogo dotyczy nowe PKD?
Każdego przedsiębiorcy. O ile nowe firmy są zobowiązane do używania nowych kodów PKD już od 1 stycznia 2025 to istniejące podmioty mają czas na zmiany PDK do końca 2026 roku. Jednak w przypadku dokonywania jakichkolwiek zmian we wpisie do CEIDG czy KRS po 1 stycznia 2025 równocześnie trzeba zaktualizować kody PKD. Zalecamy zapoznanie się z nową klasyfikacją, wybranie właściwych kodów i ich aktualizację w GUS. Automatyczne przeklasyfikowanie kodów jakie odbędzie się po 31 grudnia 2026 może rodzić ryzyko błędów lub nieprecyzyjnego oddania istoty działalności.
Poszukaj tabeli z kluczami przejścia między PKD 2007 a PKD 2025 - to znakomicie ułatwi wybór właściwych pozycji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz