czwartek, 25 kwietnia 2019

Ile kosztuje wynajęcie biurka w warszawskim coworkingu?


Możliwość wynajęcia pojedynczego stanowiska pracy zamiast całego biura jest dostępna na rynku już od dekady - to idealne rozwiazanie dla freelancera i jednoosobowego przedsiębiorcy umożliwiające im wyjście z domu i korzystanie z prawdziwego biura. Sprawdzamy na jakich warunkach można dziś wynająć biurko w Warszawie.


W stolicy działają dziesiątki coworkingów i biur serwisowanych - małych i dużych, prowadzonych osobiście przez właścicieli i kierowanych przez wielkie korporacje, zajmujących urokliwe poddasza i szklane biurowce, w wielkomiejskim śródmieściu i odległych osiedlach, będących na rynku od dekady i od kilku miesięcy. Do wyboru, do koloru. Skupimy się na tych w których będziesz mógł wynająć prywatne biurko do swojej wyłącznej dyspozycji i zostawić na nim swój sprzęt. Wyróżniliśmy kilkanaście parametrów jakie będziemy oceniać. Zaczynamy.

Stanowisko pracy

Pierwsze o co należy pytać to właśnie możliwość pozostawienia na biurku swoich rzeczy. Nie zawsze bowiem widniejące w ofercie biurko do wynajęcia bez limitu oznacza, że możesz na nim zostawić monitor (lub dwa), stacjonarny komputer czy co tam używasz do pracy. I jeszcze jedno - rozmiar ma znaczenie! Pytaj więc o wielkość biurka żebyś miał pewność, że zmieścisz na nim wszystko czego potrzebujesz (naszym zdaniem 70cm głębokości i 120 cm szerokości to minimum). Przydałby się jeszcze jakiś regal a najlepiej zamykana na klucz szafka na najbardziej poufne dokumenty. W przypadku niektórych profesji to wręcz kluczowa kwestia. Zwróć uwagę na fotel jaki dostaniesz do pracy - jakość siedzenia wprost przekłada się na jakość pracy, nie ma nic gorszego niż ból pleców, krzyża i ogólne zmęczenie spowodowane złą pozycja na niewygodnym fotelu. W jakości foteli biurowych przodują duże biura coworkingowe (chociaż to co oferuje Spaces rozczarowuje), w tych mniejszych bywa z tym różnie, w skrajnym przypadku możesz dostać zwykłe krzesło.

Biurco zapewnia duże biurko, regał, zamykaną na klucz szafkę i wygodny, regulowany fotel z wysokim oparciem i podłokietnikami.
Biurco zapewnia duże biurko, regał, zamykaną na klucz szafkę i wygodny, regulowany fotel z wysokim oparciem i podłokietnikami.

Przestrzeń

W większości biur jakie odwiedzisz będzie to open space z gorącymi biurkami. Najczęściej zestawianymi w grupy czy wyspy. Rzadziej wygradzanymi w pojedyncze boksy. Taka przestrzeń potrafi być niezwykle atrakcyjna wizualnie - uwodzić kawiarnianym nastrojem jak Mindspace Koszyki, bibliotecznym klimatem jak Spaces czy ekstrawagancką różnorodnością jak Brain Embassy. Zdarza się, że przestrzeń pracy płynnie łączy się ze strefą chillout, aneksem kuchennym czy recepcją - tak jest na przykład w małym Bussy Be, czy dużym Brain Embassy. Gdy jednak zapełnimy taką przestrzeń ludźmi, dziesiątkami pracujących osób, rozmawiających i chodzących to okaże się, że poziom hałasu i mnogość bodźców zewnętrznych mogą skutecznie rozpraszać uwagę. Oczywiście takie warunki sprzyjają poznawaniu ludzi i wszelkim interakcjom - tylko czy starczy czasu na pracę? W mniejszych biurach sam open space również będzie mniejszy, rzeczywiście kameralny, mieszcząc najwyżej kilkanaście osób - ale nie znaczy to że każdy odnajdzie tam strefę komfortu. Dalej kłopotliwe są rozmowy telefoniczne i pozostaje niebagatelny problem bezpieczeństwa i poufności, który ciężko jest rozwiązać w otwartych przestrzeniach gdzie często pracują osoby przypadkowe, korzystające z biura nie na stałe a od czasu do czasu lub wręcz jednorazowo.


Biurco oferuje prywatne biurka w czteroosobowych zamykanych pokojach zapewniając tym duży poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo każdy taki pokój ma wydzieloną rozmównicę telefoniczną w formie atracyjnego mini-ogrodu zimowego.

Dostęp

W jakich godzinach pracujesz? Czy potrzebujesz korzystać z biura w późnych godzinach wieczornych pracując na przykład dla klienta ze Stanów Zjednoczonych, a może najlepiej pracuje ci się wczesnym rankiem? Są miejsca gdzie do swojego miejsca pracy masz dostęp tylko w określonych godzinach (jak np. w Business Lab) ale w większości możesz czuć się jak u siebie i przychodzić o dowolnych porach.

Biurco dla swoich rezydentów otwarte jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Sale konferencyjne

Praktycznie każde biuro posiada miejsce gdzie możesz odbyć spotkanie z klientem lub współpracownikiem - różne są jednak zasady na jakich możesz z niego korzystać. Najczęstsze są zniżki przy rezerwacji i wynajmie sal spotkań i sal konferencyjnych. W wielu miejscach wraz z wynajmem biurka dostaniesz jakiś pakiet bezpłatnych godzin do wykorzystania w salach. W niektórych jak np. BusinessLab korzystanie z sali ad-hoc bez rezerwacji jest w ogóle bezpłatne. Tę kwestię powinieneś rozważyć szczególnie starannie jeśli z sal zamierzasz korzystać dużo - stawki bazowe wynajmu są jednak dość wysokie (najczęściej powyżej 60zł za godzinę) i potrafią bardzo poważnie podnieść miesięczne opłaty.

Biurco dysponuje trzema salami konferencyjnymi w centrum Warszawy.
Biurco dysponuje trzema salami i gwarantuje w miesiącu 5 bezpłatnych godzin wynajmu i 50% zniżki na ich dalszy wynajem.

Obsługa recepcyjna

Bardzo cennym udogodnieniem, zwłaszcza dla jednoosobowego przedsiębiorcy, jest obsługa recepcyjna, która odbierze przesyłki pod twoją nieobecność, przywita twoich Gości, wprowadzi ich na spotkanie, poczęstuje kawą, może nawet pomoże ci skompletować jakąś dokumentację czy nada na poczcie twoją korespondencję. W niektórych biurach możesz to otrzymać w standardzie, w wielu jednak będziesz musiał za to ekstra dopłacić. Zdarzają się biura, zwłaszcza te najmniejsze, które w ogóle nie zapewniają obsługi recepcyjnej.

Kwestią, która wiąże się z obsługą recepcyjną jest możliwość rejestracji oficjalnej siedziby twojej działalności pod adresem biura gdzie wynajmujesz biurko - nierzadko wymaga to odrębnej umowy i dodatkowej opłaty.

Biurco już w pakiecie zapewnia pełna obsługę recepcyjną wraz z możliwością wskazania adresu biura jako siedziby twojej działalności.

Internet

To podstawa. Ale nie szybkość jest tu kluczowa, bo deklarowana jest wszędzie bardzo wysoka, a stabilność. I tu możemy świadomie wybierać te miejsca, które mają internet oparty na łączu światłowodowym i udostępniają go nie tylko w sieci Wi-Fi ale również w gniazdku sieci LAN. Bywają także biura oferujące dostęp do łącza symetrycznego, które jest wzorem dla najbardziej wymagających użytkowników. Dobrą (czytaj: bezpieczną) praktyką jest posiadanie przez biuro dwóch niezależnych łącz internetowych.

Biurco zapewnia internet WI-FI i w sieci strukturalnej LAN na bazie łącza światłowodowego o parametrach 600/60Mb/s.

Drukowanie

W każdym biurze będziesz mieć możliwość zrobienia wydruków, kserokopii czy skanów. Zwróć jednak uwagę czy będziesz musiał za to dodatkowo zapłacić - w zaskakująco wielu miejscach darmowy limit kończy się na 100 stronach lub mniej - potem za każdą stronę płacisz (wielokrotnie więcej niż koszty usług ksero na mieście).

Biurco zapewnia drukowanie i kserowanie praktycznie bez limitów przy normalnym użytkowaniu.

Udogodnienia socjalne

Darmowa kawa z dobrego ekspresu ciśnieniowego jest w coworkingu równie oczywista jak internet. Miło będzie jeśli oprócz kawy będziesz miał gdzie i na czym przygotować sobie coś do jedzenia. Lunch na mieście brzmi atrakcyjnie jednak ciężko korzystać z takiego rozwiązania codziennie, nie wszędzie zresztą jest gdzie pójść. Dlatego dobrze wyposażona, wygodna kuchnia z dużym stołem jest ważnym udogodnieniem. Możliwość skorzystania z bardziej urozmaiconej przestrzeni socjalnej i wypoczynkowej to zwykle domena dużych biur - kanapy, fotele, nawet hamaki czy wagonik kolejki linowej (zobacz Brain Embassy) tworzą atrakcyjną przestrzeń odpoczynku i kontaktów. Kuchnia zaś potrafi przybrać formę klimatycznego baru kawiarnianego, w niektórych przypadkach łącznie z obsługą barsity. Sam oceń na ile cenisz takie udogodnienia - bo nic w życiu nie jest za darmo.

Biurco oferuje dużą, widną kuchnię z wygodnym stołem i pełnym wyposażeniem.
Biurco oferuje dużą, widną kuchnię z wygodnym stołem i pełnym wyposażeniem oraz obszerny hol recepcyjny z kanapami.

Koszt wynajmu

To ostatnia kategoria ale zapewne decydująca o ostatecznym wyborze. Podstawa to opłata miesięczna, czasami nazywana czynszem. Najtańsza oferta jaką znaleźliśmy to 500zł netto za miesiąc wynajmu biurka na urokliwym poddaszu mokotowskiej willi NoaCowork. Jeszcze parę lat temu była to bardzo typowa cena za prywatne tzw. dedykowane biurko w coworkingu, powtarzająca się w większości wówczas działających biur coworkingowych w Warszawie. W ostatnich latach sytuacja się jednak zmieniła. Przybyło dużo nowych biur, w tym te największe, uruchomione przez gigantów rynku nieruchomości jak np. Brain Embassy przez Adgar, oraz biura światowych sieci - by wymienić choćby WeWork czy Mindspace. Ceny wynajmu biurka w tych "korporacyjnych" coworkingach są z zupełnie innej półki, sięgając półtora tysiąca złotych; minimum jakie znaleźliśmy to 960zł+VAT za miesiąc w HubHub, przy czym wszędzie dostajemy biurko w dużej, otwartej przestrzeni. O zaletach i wadach takiej przestrzeni pisaliśmy już wcześniej.

Podstawowa miesięczna opłata to jednak nie wszystko. Weź pod uwagę wszystkie udogodnienia o których pisaliśmy wyżej (sale konferencyjne, drukowanie, możliwość rejestracji firmy) za które, zależnie od wybranego biura, może być pobierana dodatkowa opłata - skalkuluj to dokładnie. Przeprowadź symulację swojego typowego jak i nietypowego miesiąca pracy, wypisz zakres usług z jakich potrzebowałbyś skorzystać i oszacuj koszty.

Kolejny możliwy wydatek to kaucja - zupełnie oczywista przy klasycznym wynajmie nieruchomości w coworkingach i biurach serwisowanych traktowana jest różnie. Mniejsze biura podkreślają egalitaryzm, przystępność i elastyczność coworkingu i kaucja jest w nich raczej niespotykana, jednak w większości dużych biur coworkingowych jednomiesięczna kaucja okaże się jednak konieczna co znacząco podnosi "próg wejścia." Elastyczność korzystania z coworkingu należy rozumieć nie tylko jako możliwość natychmiastowego startu wynajmu w dopasowanym do potrzeb pakiecie ale możliwość szybkiej zmiany pakietu czy nawet rezygnacji. I tu możemy się spotkać niestety z umowami wiążącymi na czas dłuższy niż jeden miesiąc - przodują w tym zwłaszcza nowe, duże biura, które by zapewnić sobie najemców oferują atrakcyjne zniżki na start, ale obwarowane bardzo długim czasem obowiązywania - nawet do 18 miesięcy. W przypadku elastycznego najmu jakim z definicji jest coworking to naprawdę długi okres.

Biurco zapewnia prostą, czytelną umowę z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia i bez konieczności wpłacania kaucji zabezpieczającej.

Podsumowanie

Kluczem dobrego wyboru miejsca gdzie wynajmiesz biurko będzie optymalny dla ciebie balans korzyści, kosztów całkowitych i dopuszczalnych kompromisów (bo zapewne takich nie unikniesz). Pamiętaj, że niemal wszędzie możesz się umówić na jednodniowy bezpłatny test.

Na test biurka w biurco możesz się umówić tutaj lub dzwoniąc w godzinach pracy na numer 22-620-33-33.

Dane do niniejszego tekstu pozyskaliśmy w marcu 2019 roku bezpośrednio ze stron internetowych wspomnianych w tekście biur, z serwisów internetowych prezentujących ich ofertę, publikacji w mediach lub z bezpośrednich rozmów w niektórych biurach. Podawane ceny są cenami netto - chyba, że piszemy inaczej.

Spodobał Ci się ten tekst? Kliknij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum