środa, 30 grudnia 2015

Coworking 2015 - krótkie podsumowanie roku

Przedstawiamy krótkie streszczenie wydarzeń roku 2015 związanych z coworkingiem w Polsce i na świecie.


Z kraju i ze świata

Zróbmy szybki przegląd tego co wydarzyło się wokół idei coworkingu w roku 2015. Najnowsze ogólnoświatowe badanie, jakie przeprowadza niemal corocznie magazyn Deskmag ujawnia ciągły wzrost zainteresowania coworkingiem - przybywa miejsc coworkingowych a przede wszystkim członków w już istniejących biurach. Do tego jak wynika z badań korzystają oni z coworkingu z większą częstotliwością niż w latach ubiegłych. Z końcem 2015 roku z coworkingu korzysta ponad pół miliona osób na całym świecie, a samych biur jest około 7,8 tysiąca. Choć wzrost w porównaniu do lat ubiegłych nie jest tak imponujący jak w początkach coworkingu kiedy ilość biur co roku się podwajała (!) to jednak w liczbach bezwzględnych i w porównaniu do innych branż wzrost w globalnej skali jest ciągle bardzo dynamiczny (36%). Warto zauważyć, że w minionym roku wyszukiwarka Google odnotowała rekordowe ilości zapytań o frazę "coworking".

W kraju biur też przybywa, chociaż głownie w dużych miastach gdzie działały już inne. Niektóre zamykają działalność, zwłaszcza inicjatywy w mniejszych miastach nie wytrzymują ekonomicznie próby czasu. Praktycznie na możliwość stabilnego korzystania z coworkingu możesz liczyć w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i oczywiście w Warszawie gdzie biur jest zdecydowanie najwięcej. Te które działają już długo, zwiększają swoją skalę - czyli w zasadzie zgodnie z tendencja globalną. Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o Business Linku - bezsprzecznie to dziś największa i najbogatsza krajowa organizacja wspierająca młodą przedsiębiorczość i startupy, posiadająca biura w kilkunastu już polskich miastach. Niby sporo czerpie z idei coworkingu ale skala działalności i bogate biurowce w jakich wynajmuje biura może trochę onieśmielać i nie każdemu odpowiadać. Bardzo obiecująco i swojsko wygląda natomiast otworzony w listopadzie na warszawskiej Pradze Campus Warsaw - miejsce gdzie pod opieką partnerów Googla będą mogły się tworzyć i rozwijać polskie startupy.

W światowych coworkingach dalej dominuje otwarta przestrzeń typu openspace (wg Deskmag pracuje tak 78% użytkowników coworkingów), w Polsce większym zainteresowaniem wydają się cieszyć wydzielone pokoje. Może to kwestia przyzwyczajeń a może stereotypów. Pisaliśmy kiedyś, że tak znienawidzony przez biurowych pracowników korporacyjny openspace w wydaniu coworkingowym ujawnia więcej zalet niż wad. Przypomnij sobie artykuł o coworkingowym openspejsie.

Ze smutkiem musimy odnotować, że nasz rodzimy serwis polskicoworking.pl, który budził kiedyś nadzieję na niezależny, obiektywny serwis zbierający informacje i promujący ideę coworkingu - jest właściwie martwy.

Warta odnotowania jest inicjatywa nowo powstałego biura we Wrocławiu - otóż w październiku, nie ograniczając się do własnej promocji, zorganizowali oni Dni Otwarte Polskiego Coworkingu pod hasłem Let’s cowork do której to akcji przystąpiło około 40 biur z całej Polski, a której celem było wspólne propagowanie idei miejsc wspólnej pracy i spotkań.

I to by właściwie było tyle - w sumie bardzo spokojny rok nam się kończy.


Nasz warszawski coworking

Podsumowując rok w naszym biurze musimy przyznać, że splot niekorzystnych osobistych wydarzeń w mijającym roku nie pozwolił nam zaangażować się w biurco tak jakbyśmy chcieli - i tu obiecujemy poprawę w nadchodzącym roku. Praktycznie wszystkie siły przeznaczyliśmy na fizyczną rozbudowę naszego biura jaka pojawiła się niespodziewanie po wakacjach - w tym samym budynku zagospodarowaliśmy 140m2 nowej powierzchni urządzając niezależne pokoje biurowe dla 1, 2, 3 i 4 osób. Mniejsze pomyślane jako miejsce dla osób ceniących pracę w ciszy i skupieniu, większe doskonałe dla grup projektowych czy startupów. Dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wszystkie biura są w pełni umeblowane, wyposażone w łącza internetowe, serwisowane i z pakietem usług towarzyszących jak korzystanie z sal spotkań, urządzeń drukujących, recepcji itp - po prostu plug&play. W ten sposób nasz cowork osiągnął powierzchnię blisko 500m2!

Na koniec życzymy udanego i kreatywnego Nowego Roku 2016!


Szczęśliwego Nowego Roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum