piątek, 21 października 2011

Bądź przedsiębiorczy!

W środę odbyły się w Warszawie Targi Pracy i Przedsiębiorczości zorganizowane przez Urząd Pracy m.st. Warszawy. Obok ofert rynku pracy tegoroczne targi były też miejscem promowania przedsiębiorczości, oraz nowych ścieżek rozwoju i aktywności zawodowej. W tym kontekście nie mogło zabraknąć coworkingu i dlatego właśnie pojawiliśmy się na 4 piętrze Pałacu Kultury i Nauki jako wystawca z hasłem Bądź przedsiębiorczy! Wybierz coworking!

Targi Pracy i Przedsiębiorczości Warszawa 2011

Nasze stoisko mieściło się w strefie nazwanej Salonem Przedsiębiorczości - w całości przeznaczonej dla firm i instytucji wspierających przedsiębiorczość lub mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie młodego przedsiębiorcy jak ZUS, czy Urząd Skarbowy, które prezentowały jak prowadzić firmową dokumentację ZUS, czy rozliczenia podatkowe. Czyż nie są to przyjazne instytucje? W ramach Salonu Przedsiębiorczości i towarzyszących mu prezentacji można było dowiedzieć się czym w ogóle jest przedsiębiorczość i innowacyjność, poznać zasady zakładania i prowadzenia własnej firmy, mechanizmy jej finansowania, a także programy i narzędzia wspierające inicjatywy w sektorze nowych technologii. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że prezentacje nie były porywające, a grono odbiorców nieco bierne.

Coworking na Targach Przedsiębiorczości

My z zapałem prezentowaliśmy ideę coworkingu akcentując dwa aspekty, niezmiernie ważne dla młodego przedsiębiorcy: coworking jako sposób na tanie biuro bez zobowiązań i coworking jako społeczność mikroprzedsiębiorców, przynależność do której daje duże możliwości nawiązania cennych kontaktów, współpracy, czy otrzymania koleżeńskiej pomocy. Zeszłoroczną edycję Targów Pracy i Przedsiębiorczości odwiedziło wg organizatorów 7 tysięcy zainteresowanych, tegoroczna wg nieoficjalnych szacunków przyciągnęła jeszcze większą liczbę osób. Oczywiście gro z nich poszukiwało na Targach pracy, jednak i Salon Przedsiębiorczości nie narzekał na brak zainteresowania. Nasze stoisko zdecydowanie wyróżniało się wystrojem (staraliśmy się odtworzyć klimat naszego biura:) i budziło dość duże zainteresowanie zwiedzających. Rozdaliśmy kilkaset informacyjnych ulotek, do tego nasze długopisy i podwójne paluszki naszego partnera beerfingers. Doskonale schodziły:) Przeprowadziliśmy kilkadziesiąt rozmów z których co najmniej kilkanaście możemy uznać za interesujące. Biorąc pod uwagę niewielką jeszcze rozpoznawalność hasła coworkingu i powszechną nieznajomość korzyści jakie za nim stoją mamy nadzieję, że nasza obecność na Targach przyczyniła się do jej wzrostu, z pewnością pomocny będzie też krótki wywiad jakiego udzielaliśmy w trakcie targów radiowej Czwórce.

Z pokrewnych nam działalności w sektorze przedsiębiorczości odnotowaliśmy obecność dwóch pionów AIP - Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości działających przy SGH i UW. Mimo pozorów podobieństwa zasadniczą różnicą jest odrębna grupę odbiorców - AIP to oferta dla osób które chcą założyć własna firmę... bez zakładania firmy - w sensie prawnym podmiotem gospodarczym jest AIP, a "przedsiębiorca" działa bez zgłoszenia własnej działalności gospodarczej, pozostawiając wszelkie rozliczenia, umowy i księgowość inkubatorowi. My zaś, jako biuro coworkingowe tworzymy możliwość pracy dla osób aktywnie już działających zawodowo pod własną marką i całkowicie niezależnie.

A wkrótce przed nami Światowy Tydzień Przedsiębiorczości...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum