wtorek, 15 lutego 2011

Coworking w liczbach cz.3

Oto obiecana część dalsza podsumowania badania rynku coworkingowego na świecie w której przyjrzymy się samym coworkerom. Wbrew pojawiającym się czasem w naszym kraju opiniom, w globalnej skali okazuje się że biura coworkingowe to nie domena młodych studentów - ci stanowią ledwie 1,4% użytkowników, a średni wiek coworkerów to 34 lata.

wiek coworkerów

Drugą ciekawostką jest ilość freelancerów wśród użytkowników biur. Powinni dominować biorąc pod uwagę, że idea coworkingu zakiełkowała właśnie wśród nich i dla rozwiązania ich właśnie problemów. Wprawdzie grupa ta jest najliczniejsza i stanowi nieco ponad połowę użytkowników, to zaliczają się do niej również osoby które nie tyle są zadeklarowanymi freelancerami co młodymi przedsiębiorcami i korzystanie z biura coworkingowego stanowi dla nich pierwszy krok na drodze rozwoju własnego biznesu. Zapewne z tej grupy wywodzi się blisko 20% użytkowników którzy sami zatrudniają własnych pracowników. Warto też odnotować, że biura coworkingowe przyciągnęły też niemałą liczbę osób (23%) będących zdalnymi pracownikami firm, przy czym są to zarówno firmy małe jak i zatrudniające ponad 100 pracowników. To skutek zdobywającego powoli uznanie wśród pracodawców elastycznego podejścia do pracy swoich pracowników; nie zawsze muszą oni siedzieć w biurach macierzystej firmy od 9 do 17, dużo ważniejsze są wyniki ich pracy. Ta tzw. flexipraca ma zwolenników również w naszym kraju. Więcej o flexipracy dowiesz się na przykład z serwisu pracujflexi.

status zawodowy coworkerów

Reprezentowane przez użytkowników branże czy zawody nie przynoszą już żadnych zaskoczeń. Dominują współczesne wolne zawody branży IT uzupełnione tradycyjnymi wolnymi zawodami jak fotograficy, dziennikarze czy architekci.

zawód, branża coworkerów

Przeciętny coworker (pamiętamy że przeszło połowa to freelancerzy) jest dobrze wykształcony, ponad 70% ma wyższe wykształcenie, a prawie 30% deklaruje dochody powyżej średniej krajowej. Można z tego wysunąć wniosek, że użytkownicy biur coworkingowych są rzeczywiście dobrymi specjalistami i to najczęściej w wiodących na rynku branżach.

częstotliwość pracy w biurze

Z innych danych dowiemy się jeszcze, że ¾ coworkerów mieszka w pobliżu biura coworkingowego i łatwość dojazdu stanowi ważny czynnik przy wyborze biura.

Na koniec, w dobie ustalania parytetów dobra wiadomość – mimo że kobiety stanowią 1/3 coworkerów to wydaje się nam, że w tej społeczności jest zachowana pewna naturalna równowaga ilościowa. Choć w komentarzach Deskamag przeczytacie o „alarmujących różnicach” to naszym zdaniem różnice między kobietami i mężczyznami w kwestiach dotyczących oczekiwań co do biura, czy korzyści płynących z korzystania z niego nie są aż tak znaczne. Oczywiście są pewne rozbieżności w odpowiedziach, np. kobiety ogólnie częściej wyrażają zadowolenie, częściej korzystają z sal konferencyjnych, a mniej lubią pracę we wspólnych przestrzeniach - różnice te nie przekraczają jednak 10 procent i nie wpływają na ogólne proporcje opinii. Najbardziej wyraźna różnica nie jest związana bezpośrednio z coworkingiem, a dotyka ogólnej tendencji iż kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni przy wykonywaniu tej samej pracy, rzadziej też zajmują się projektami długoterminowymi (czytaj: poważniejszymi).Pozostałe wpisy omawiające wyniki badania:
Coworking w liczbach cz.1 - pierwsze podejście
Coworking w liczbach cz.2 - korzyści
Coworking w liczbach cz.4 - biura

Dane pochodzą z raportu jaki opublikował magazyn Deskmag.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum