czwartek, 5 listopada 2009

Czy czeka nas era coworkingu?

W artykule pod takim tytułem zamieszczonym w portalu twoja-firma.pl przeczytamy (...) o biurach coworkingowych, których z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej. Tzw. "biura na godziny" gromadzą freelancerów, którzy mają dość pracy w domowym czterech ścianach.
Kim jest freelancer? To zazwyczaj młoda osoba z głową pełną pomysłów, która sparzyła się pracą na etacie lub też postanowiła wziąć los w swoje ręce, a o założeniu firmy jeszcze nie myśli. Oferuje ona więc swoje usługi i nie podlega żadnemu pracodawcy. Szacuje się, że w zależności od branży nawet co piąte zlecenie wykonują wolni strzelcy. Również pracodawcy chętniej podejmą współpracę z tymi, którzy nie pytają o posadę.
Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą: fotografia, dziennikarstwo, pisarstwo, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika czy też doradztwo. Lista tych zawodów z roku na rok wydłuża się. Przybywa bowiem osób, które po stracie pracy postanawiają zostać wolnymi strzelcami. Wykształcenie i doświadczenie pozwala im na bycie samodzielnymi i niezależnymi.(...)
Warto jednak pamiętać, że z omawianą pracą wiążą się nie tylko zalety, ale także i wady. Wolność freelancera nierzadko objawia się pracą w wymiarze 12h dziennie oraz w weekendy. Destabilizuje to życie nie tylko danej osoby, ale również jego otoczenia. Problemem są także jego dochody. Są wysokie, lecz cechuje je niestałość. Zachwiane zostaje więc bezpieczeństwo finansowe podmiotu.
Część przedsiębiorców korzystających z usług freelancera, obawiają się natomiast niższej jakości świadczonych przez nich usług, a także nieuczciwości z ich strony. Zdają sobie bowiem sprawę, że trudniej będzie rozliczyć wolnego strzelca w wykonywanej dla niego pracy.(...)
Z kolei sami zainteresowani wskazują, że równie często utrudnieniem dla nich jest praca w domu, gdzie trudno im się skupić. W związku z tym część z nich postanowiła pracować wspólnie. Dlatego właśnie powstały pierwsze biura coworkingowe, które są wynikiem wspólnej idei freelancerów. Poza możliwością pracy w biurze razem z innymi wolnymi strzelcami, mają oni zapewnioną wygodę i elastyczność. Nie muszą robić planów na kilka miesięcy na przód, gdy chcą wynająć w takim biurze własny kąt. Nie ma okresów wypowiedzenia ani kaucji.
Koszt wynajmu stanowiska w biurze coworkingowym: 300 - 450 zł
Za miesięczny abonament dostają w biurze dostęp do zaplecza, w tym do internetu, oraz drukarkę, faks, skaner, rzutniki i salę konferencyjną, a także kuchnię z kawą i herbatą. Niektóre biura oferują też za dodatkową opłatą obsługę sekretarską wraz z odrębną końcówką numeru telefonu oraz wirtualny adres.
Godzina pracy w biurze coworkingowym: ok. 5 zł
Miejsca te są pełne inspirującej atmosfery. Praca z innymi freelancerami sprzyja bowiem wymianie kontaktów i doświadczeń oraz kreowaniu nowych pomysłów. Nie ulega wątpliwości, że wolne zawody stają się coraz bardziej popularne. Będąc wolnym strzelcem, łatwiej jest szukać kompromisów pomiędzy tym, co trzeba robić, aby zarobić na życie, a tym, co bardziej pociągające, ale trudniejsze do osiągnięcia. BS

źródło: twoja-firma.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum