poniedziałek, 24 lutego 2014

Miejsce pracy freelancera

Nadchodzi (niekiedy) taki moment kiedy wreszcie z westchnieniem ulgi rzucasz pracę w korpo wstawiasz biurko do swojego mieszkania, kupujesz wygodny fotel i rozpoczynasz pracę na własnych rachunek. Jesteś freelancerem. Oczywiście przemyślałeś i przeliczyłeś to bardzo dokładnie. Chcesz być freelancerem. Och jak dobrze! Ale czy na pewno masz gdzie pracować?


Analizie poddaliśmy 3 typowe miejsca pracy freelancerów i 7 czynników jakie mogą mieć wpływ na ostateczny bilans własnego biznesu: wygodę stanowiska pracy, zaplecze biurowe w postaci dostępności sprzętów, urządzeń i materiałów eksploatacyjnych, interakcję międzyludzką i możliwość poznania nowych osób czy podjęcia współpracy, reprezentacyjność (może nawet prestiż?) miejsca do celów spotkań z kontrahentami, elastyczność i koszty użytkownia miejsca pracy, oraz czas jaki marnujesz na dojazdy.

Domowe biuro

To oczywista oczywistość. Praca w domu to marzenie wielu pracowników. Niektórym to marzenie się spełnia. Nielicznym daje oczekiwany komfort. Wielu po pewnym czasie zauważa jednak, że to za czym tak tęsknili miewa też gorzki smak. Domowe przeszkadzajki: lodówka, telewizor, pies. Domownicy, którzy nie rozumieją, że będąc w domu jesteś w pracy. Niedziałająca drukarka i brak papieru. Brak motywujących i dopingujących współpracowników. Samotność. Walka z samoorganizacją. Nie da się jednak zaprzeczyć, że pracując w domu absolutnie nie tracisz czasu na dojazdy do pracy i właściwie nie ponosisz specjalnych kosztów.

Kawiarnia

Coffee Heaven, czy Starbucks'a wrosły w kulturę pracy wolnych strzelców jako forma "wyjścia z domu", pomysł na walkę z izolacją społeczną i samotnością pracy w domu - stąd znane Ci zapewne spotkania zwane jelly. Kawiarnie służą też jako miejsca spotkań z klientami i współpracownikami - bardziej chyba jednak z braku innych możliwości ponieważ nie jest to ani tanie, ani wygodne, ani prestiżowe. Choć oczywiście możesz tam wpaść bez zobowiązań w dowolnej chwili.

Coworking

Powstał jako alternatywa dla obu poprzednich miejsc pracy. Stara się łączyć ich zalety, a eliminować wady. Oczywiście wszystkich nie pokona - wszak nic nie będzie tańsze od niewychodzenia z domu;) Jednak jako miejsce spotkań sprawdza się doskonale. I to spotkań rozumianych nie tylko jako rozmowa z kontrahentem czy współpracownikiem, ale również jako miejsce spontanicznych i nieformalnych interakcji pomiędzy innymi bywalcami coworkingu. To wtedy masz szansę poznać nowe osoby, nawiązać prywatne i biznesowe kontakty, a także zdopingować się do pracy. W kwestii samego miejsca pracy to być może i masz możliwości urządzić sobie w domu bardzo wygodne stanowisko pracy, wygodny fotel i wielkie biurko, a nawet cały zamknięty pokój do pracy - ale tylko coworking zadba o to abyś miał zawsze działający internet i sprawne wszystkie urządzenia.


miejsca pracy freelancera


Powiązane wpisy:
Jak pracować w domu?
Paradoks pracy w domu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum