czwartek, 16 maja 2013

Co working Leonardo Project - włoska robota

We wtorek wraz z kilkoma innymi warszawskimi coworkingami uczestniczyliśmy w śniadaniu zorganizowanym przez Włoską Izbę Handlowo-Przemysłową w Polsce, która w ramach projektu Co Working Leonardo Project promuje ideę coworking wśród młodych przedsiębiorców.

Włoska robota - prezentacja coworkingu biurco dla projektu Coworking Leonardo

Czym jest Co Working Leonardo Project

Co roku Komisja Europejska organizuje konkurs w ramach programu Lifelong Learning Programme - Leonardo da Vinci, którego zadaniem jest promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy, oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Program stawia przy tym na innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, oraz kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, naukę języków obcych i umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich. Więcej o programie dowiedzieć można się na polskiej stronie Leonardo da Vinci.

Włoska robota

Jako jedyne zrzeszenie w Polsce finansowanie w ramach programu zdobyła Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa z projektem poświęconym promowaniu i rozwijaniu idei coworkingu - temat który doskonale wpisuje się w założenia programu Komisji Europejskiej. Po szczegóły samego projektu odsyłamy na stronę Co Working Leonardo Project, dość powiedzieć, że jego istotą jest przekazanie młodym przedsiębiorcom na czym polega coworking, wskazanie jego zalet, a przede wszystkim pokazanie na konkretnych przykładach jak realizowana jest idea coworkingu w różnych krajach - stąd projekt przyjął formę wizyt gościnnych w biurach coworkingowych we Włoszech, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Łotwie, Węgrzech, oraz w Polsce.

Jakiś tydzień temu nasze biuro coworkingowe odwiedziła Pani Elisabetta Caprino - przedstawicielka Włoskiej Izby Handlowej w Polsce z propozycją wspólnego eventu na którym mielibyśmy zaprezentować nasz coworking zagranicznym Gościom. Niestety znaczna ilość planowanych gości przekraczała nieco nasze możliwości lokalowe... W trakcie rozmów okazało się jednak, że program przewiduje wizytę w przynajmniej kilku warszawskich biurach coworkingowych - stąd nasz pomysł, aby zorganizować dla celów Projektu wspólny event kilku warszawskich biur - po namyśle uznaliśmy ,że najlepszą przestrzeń do zgromadzenia na raz kilkudziesięciu osób będzie miało Fantastic Studio. Od słowa do słowa tak też się stało.

Śniadanie w Fantastic Studio

14 maja rano spotkaliśmy się na warszawskiej Pradze w przeszło stumetrowej poprzemysłowej hali, gdzie po krótkim przywitaniu odbyły się kilkunastominutowe prezentacje warszawskich coworkingów: Jagoda Nowik pokazała i opowiedziała o Fantastic Studiot, Janek Kasprzycki-Rosikoń pociągnął (może nieco przydługą;) opowieść o Creative Hub Targowa i przedsięwzięciach w jakie są zaangażowani, a Tomek Michałkiewicz zaprezentował nasze Biurco stawiając akcent na naszą społeczność specjalistów. Ponieważ każde z tych miejsc jest wyraźnie inne - zarówno jak chodzi o rodzaj przestrzeni jak i sam sposób działania biura - wydaje się, że udało się pokazać Gościom i uczestnikom Projektu dość szeroki przekrój w jakim realizowany jest polski, warszawski coworking.

Spotkanie zwieńczyło smaczne, nieco południowe (w geograficznym znaczeniu;) śniadanie i luźne, kuluarowe rozmowy. Miło nam było po raz kolejny spotkać się z właścicielami biur, z którymi nie tak dawno uczestniczyliśmy w warsztatach Cross Innovation, oraz z Małgorzatą Dąbkowską z Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy. Dziękujemy za współpracę i do następnego razu!A na stronie projektu na facebook'u znajdziesz relacje z wycieczek po europejskich biurach coworkingowych o której pisaliśmy wyżej.

Podobne wpisy:
Coworking w projekcie Cross Innovation

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum