poniedziałek, 24 września 2012

Gdzie jest coworking, czyli nie wszystko złoto co się świeci

Obecnie coworking nie jest już tak egzotycznym zjawiskiem jak jeszcze kilka lat temu - w Polsce znaleźć można dziś kilkadziesiąt miejsc określanych jako coworking. Znacznie więc wzrosła popularność i rozpoznawalność tej idei pracy, ale czy jej zrozumienie jest pełne i właściwe? Spróbujmy zbadać ile jest coworkingu... w coworkingu.

Próba definicji coworkingu

Przy jakiejkolwiek próbie klasyfikowania, konieczne jest odpowiedzenie sobie najpierw na pytanie czym w istocie jest coworking. Otóż naszym zdaniem, w oparciu o definicję Wiki, liczne artykuły prasowe i własne doświadczenia uważamy, że coworking to możliwość wspólnego pracowania wielu niezależnych osób, najczęściej tzw. freelancerów lub mikroprzedsiębiorców w jednym miejscu, przy czym konieczne jest aby zaistniały w tym miejscu łącznie trzy kluczowe dla coworkingu składniki - społeczność użytkowników, infrastruktura biurowa i przystępność (zarówno cenowa jak i rozumiana jako łatwość i elastyczność korzystania). Proporcje udziału tych składników, a przede wszystkim całkowity brak któregoś z nich określa, czy dane miejsce jest jeszcze coworkingiem, działa na jego pograniczu, czy też nie ma z nim nic wspólnego. Zagadnienie to można przedstawić w następujący sposób (nazewnictwo przyjęte na potrzeby niniejszego tekstu:)


Gdzie jest coworking - infografika


Coworking

Widać, że coworking najsilniej związany jest z istnieniem społeczności i w czystej postaci występuje w środku, w miejscu gdzie łączą się wszystkie trzy kluczowe składniki. Omówmy je pokrótce.

Społeczność Przynależność do niej pozwala uciec od samotności jaka towarzyszy pracy freelancera, mikroprzedsiębiorcy, czy pracownika zdalnego, ułatwia nawiązywanie kontaktów, także biznesowych, umożliwia podjęcie współpracy i organizację wspólnych projektów, daje szansę weryfikacji własnych pomysłów, wreszcie działa mobilizująco i dopingująco.

Infrastruktura Przestrzeń i jej wyposażenie zapewnia wygodne warunki do pracy indywidualnej, a także grupowej, umożliwia organizację spotkań biznesowych, może wprowadzać pierwiastek profesjonalizmu i prestiżu, daje wreszcie nieograniczony dostęp do bogatego wachlarza urządzeń biurowych.

Przystępność Brak barier ekonomicznych, czyli możliwie jak najniższy koszt uczestnictwa i możliwie jak największa elastyczność korzystania - w dowolnym momencie na dowolny czas i w dowolnym zakresie.

Wzajemne proporcje tych składników mogą się oczywiście różnić dzięki czemu otrzymamy coworkingi o bardzo rożnym charakterze. To jednak temat na osobny artykuł.

Na pograniczu coworkingu

W miejscach, gdzie łączą się tylko dwa składowe elementy możemy mówić o działalności na pograniczu coworkingu. Znajdziemy tutaj wszelkie organizacje i przedsięwzięcia wspomagające przedsiębiorczość, kreatywność, innowacyjność, których działalność organizuje społeczność, nie zapewnia jednak w żadnym stopniu realnego miejsca do jej funkcjonowania.

Na pograniczu coworkingu działają też biura na godziny i kluby biznesowe - dwa miejsca o bardzo różnym charakterze. Te pierwsze oferują każdemu tani i elastyczny dostęp do biurowej infrastruktury, niekiedy nawet wysokiej jakości, lecz korzystanie z niej ma bardzo anonimowy charakter, te drugie zaś oferują wyjątkowo wysoką jakość infrastruktury, prestiż i elitarną społeczność za cenę bardzo ograniczonej dostępności (wysokie koszty, wymagane czasem rekomendacje dla kandydatów na członków).

Poza kręgiem coworkingu

Widać jak poza kręgiem coworkingu pozostaje np. wirtualne biuro, w którym odnajdujemy tylko ofertę dostępności i niskich kosztów w żaden sposób nie związaną z próbą zapewnienia realnej infrastruktury, o społeczności nawet nie wspominając. Nie mamy oczywiście nic przeciwko takiej działalności, usługa to bowiem przydatna i poszukiwana, więcej nawet - sami również w biurcu oferujemy możliwość rejestracji firmy pod naszym adresem. Problem polega jednak nie na samej usłudze, a na jej dominacji w organizacji i ofercie biura.

Podobnie nie tworzy coworkingu sam wynajem biurowej infrastruktury, czyli np. wynajem pojedynczych biurek, czy pomieszczeń przez różne firmy i drobne podmioty, jako pomysł na tymczasowe współdzielenie kosztów wynajmu większej powierzchni biurowej.

Podsumowanie

W przedstawionym podziale i definicjach nie brak oczywiście uproszczeń - mamy świadomość, że w rzeczywistości podziały mogą nie być tak czytelne i jednoznaczne, niemniej uważamy, że uporządkowanie jakie zaprezentowaliśmy pozwala łatwo zorientować się gdzie na rynku szukać coworkingu.
Powiązane wpisy:
Coworking na mapie Polski
Coworking w Polsce - po raporcie inFakt
Coworking, czy biuro na godziny?
Modele coworkingu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum