piątek, 17 sierpnia 2012

Coworking na mapie Polski

Siedem lat temu Brad Neuberg z San Francisco zapraszając do wspólnego pracowania kilku znajomych programistów wprowadził w życie coworking. W najśmielszych nawet myślach nie przewidywał jak wielki ruch zapoczątkował. Dziś biur coworkingowch wszelkiej maści jest już na całym świecie blisko dwa tysiące! A jak sprawy wyglądają w naszym kraju?

Na siedmiolecie coworkingu magazyn deskmag przygotował podsumowanie ilościowe, z którego wynika iż na całym świecie funkcjonuje obecnie 1779 biur coworkingowych, z czego najwięcej w Stanach Zjednoczonych i Europie - mniej więcej po około 700. A co jeszcze ważniejsze, jak dotąd w ciągu każdego roku następuje podwojenie ilości biur!

My pokusiliśmy się o odpowiedź na pytanie ile jest polskich biur coworkingowych. Na mapie sytuacja wygląda mniej więcej następująco:

Mapa polskiego coworkingu 2012

Zdecydowanie najwięcej coworkingów funkcjonuje w Warszawie - 12 miejsc jakie zidentyfikowaliśmy to blisko połowa wszystkich jakie działają w kraju! Ta przytłaczająca przewaga nie jest jednak wcale tak dziwna, jeśli weźmie się pod uwagę potencjał rynku wolnych strzelców, który skupiony jest właśnie w stolicy. Po kilka biur coworkingowych mają Łódź, Wrocław, Poznań i Kraków. Pojedyncze znajdziemy w Trójmieście, Szczecinie, aglomeracji katowickiej, oraz, co ciekawe biorąc pod uwagę wielkość miast, w Toruniu, Rzeszowie i Lublinie.

Najstarsze polskie biura coworkingowe mają już za sobą przeszło trzy lata działalności, ale blisko połowa z obecnie działających nie ma nawet roku. Kilka inicjatyw, jak w Bielsku-Białej, Pile, Gdańsku, czy Opolu - w obliczu małego zainteresowania na lokalnym rynku musiała zakończyć swoją działalność po kilku zaledwie miesiącach, inne pod wpływem praw rynkowych na tyle zmieniły charakter, że - choć dalej istnieją - to trudno już mówić o coworkingu.

Wkrótce zastanowimy się bliżej jakiego rodzaju są to biura - coworking przybiera bowiem przeróżne formy (to dobrze), niekiedy z idei coworkingu pozostawiając jedynie modne hasło (to źle). No i właśnie - w zestawieniu nie uwzględniliśmy biur wirtualnych, a także - z uwagi na zupełnie inny typ użytkownika - lokalnych biur AIP.
Podobne tematy:
Gdzie jest coworking, czyli nie wszystko złoto co się świeci
3 lata coworkingu
Coworking w Polsce - po raporcie inFakt

7 komentarzy:

 1. Jeszcze na szybko nastąpiła mała aktualizacja mapy - o Rzeszów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgierz też się doczekał swojego coworkingu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze jedno miejsce coworkingowe dopisuje Białystok - "Współpracownia". GW pisze: http://miasta.gazeta.pl/miasto/1,96987,12451846,Przyjela_sie_Wspolpracownia_dla_freelancerow__I_walczy.html

  OdpowiedzUsuń
 4. w Kaliszu również tworzy się COworking i mam nadzieję, że w najstarszym mieście w Polsce przyjmie się ten projekt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szybko się dezaktualizuje ta mapa..., ale to właśnie doskonała wiadomość! Trzymamy kciuki za wszystkie nowe miejsca coworkingowe w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. W Opolu wszystko hula! Przykładem jest biuro coworkingowe pod opieką Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego. Biuro jest na terenie kampusu UO, więc blisko studentom i do studentów. Więcej na stronie www.inkubator.uni.opole.pl w zakładce Firma w AIP UO.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niech hula (byle nie wiatr;) Miejsca pracy całkiem, całkiem. Ceny, przynajmniej z warszawskiej perspektywy - bardzo przystępne. A miejsce do pracy tak bardziej doraźnie, tj na parę dni - również oferujecie?

  OdpowiedzUsuń

Archiwum