czwartek, 7 kwietnia 2011

Coworking to za mało? - Hackerspace

Coworking powstał dla freelancerów, zrodzony w ścisłych umysłach programistów. Dzisiaj całej rzeszy wolnych strzelców i drobnych przedsiębiorców pomaga pracować efektywnie ale i niezależnie w niebanalnej przestrzeni i kreatywnej atmosferze. A co jeśli czujesz że to wszystko Cię jednak ogranicza? że jesteś jeszcze bardziej kreatywny? Jeśli coworking uważasz za zebranie nudnych krawaciarzy? To znaczy, że musisz być hakerem!

Jesteś hakerem czy hackerem
Foto:

Od razu słowo wprowadzenia dla niezorientowanych. Kim jest haker? Wbrew potocznemu wyobrażeniu, zwłaszcza temu lansowanemu w mediach masowych - haker to nie sieciowy włamywacz i cyberprzestępca - wręcz nie toleruje takiej postawy. Ma dla niej osobny termin: cracker. Problem jest tylko taki, że z racji wyjątkowo wysokich umiejętności crackerem może być tylko... haker. Wracając jednak do tematu...

Kim więc jest haker? To przede wszystkim inteligentny, dociekliwy i kreatywny osobnik, który swoją wiedzą pragnie dzielić się z innymi, tworzy sprytne i użyteczne rozwiązania dla problemów związanych z komputerami i siecią. I nie ma znaczenia pora tego tworzenia - ważne kiedy jest natchnienie! pracują więc we dnie i w nocy, w świątek, piątek i niedzielę. To hakerom zawdzięczamy np. dostępne w sieci darmowe oprogramowanie typu Open Source. I choć wbrew popularnemu mitowi nie musisz być brodatym dziwakiem aby zostać hakerem to niewątpliwie bycie nim pomaga - nie bez powodu wielu hakerów żyje nieco poza społecznymi nawiasami. Bycie odludkiem po prostu pomaga skupić się na rzeczach ważnych - takich jak myślenie i grzebanie w kodzie:) Czasem zresztą nie tylko w kodzie. Nierzadko biorą w ręce narzędzia zgoła nieprogramistyczne: piły, szlifierki, palniki... Zainteresowania hakerów są bardzo rozległe i w wyniku ich pracy i zabawy powstają tak niezwykłe rzeczy jak sterowany numerycznie stół do cięcia plazmowego czy automat do robienia pizzy:)

Do tego właśnie rozumienia hakerstwa odwołuje się warszawski projekt hakerspace.pl. Hackerspace, podając za stroną, to przestrzeń tworzona przez grupę kreatywnych osób, które łączy fascynacja ogólno pojętym tworzeniem. Przestrzeń ta ma za zadanie stymulować twórczość - jest ona połączeniem think-tanka, parku maszynowego i biblioteki. Ma za zadanie skrócić dystans dzielący twórcę od osiągnięcia celu. Jest miejscem w którym wszyscy sobie na wzajem pomagają w realizacji projektów - indywidualnych, wspólnych, customowych, komercyjnych... Tak więc, jeśli jesteś nieco szalony, interesujesz się techniką, elektroniką, informatyką, mechaniką, sztuką i pokrewnymi dziedzinami tworzenia możesz się jeszcze przyłączyć do Hakerspace.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum