poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Wybory w stolicy - współdzielenie kontra własność

 

Zastanawiając się nad wyborem biura w Warszawie mamy dwie zasadnicze możliwości wynajmu - tzw. najem elastyczny lub serwisowany oraz najem klasyczny. Jaka jest zasadnicza różnica między nimi i który wybór przyniesie lepszy wynik?
Wybory biura w stolicy 2024
fot: kolaż biurco

Najem klasyczny wszyscy znają i rozumieją - wynajmujemy lokal o konkretnej powierzchni, musimy go umeblować i urządzić, niekiedy dokonać jakiegoś remontu czy adaptacji na własny koszt, sami opłacamy nie tylko czynsz ale także wszystkie media i serwisy, a umowa wiąże nas co najmniej kilkumiesięcznym okresem. Najem klasyczny to pewnego rodzaju "własność" - mamy własne biuro wyłącznie dla siebie, sami też o niego musimy zadbać.

Najem elastyczny to zupełnie co innego. To bardziej używanie i współdzielenie niż posiadanie. Występuje w wielu odmianach i pod różnymi hasłami - właśnie jako najem elastyczny lub flex, biura serwisowane, coworking. Cechą wspólną jest właśnie przede wszystkim elastyczność - umowy są zawierane z minimalnymi okresami wypowiedzenia i najczęściej bez kaucji, z możliwością rozpoczęcia wynajmu natychmiast. Zatem mieć albo nie mieć biura to kwestia tylko decyzji, co więcej zwykle jest także możliwość powiększania swojego biura zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Drugą cechą charakterystyczną najmu elastycznego jest jego kompleksowość - wynajmowany lokal lub jego część jest całkowicie wyposażony i umeblowany, wyposażony we wszystkie media i udogodnienia - praktycznie z dnia na dzień możemy wejść z własnym sprzętem komputerowym i pracować. Umowa i miesięczna opłata uwzględnia wszystkie elementy funkcjnowania biura, a więc eksploatację mediów, serwis sprzątający, ochronę. Zwykle kompleksowość najmu elastycznego oznacza też zapewnienie szeregu usług, których w najmie klasycznym w ogóle nie znajdziemy. Jest to przede wszystkim obsługa recepcyjna, możliwość korzystania ze strefy spotkań z salami konferencyjnymi i mniej oficjalnymi pokojami, rozbudowana i całkowicie wyposażona strefa socjalno-kuchenna z bezpłatną kawą. W niektórych odmianach najmu elastycznego, jak na przykład w biurach coworkingowych i serwisowanych otrzymujemy możliwość wynajęcia pojedynczego stanowiska pracy we wspólnej przestrzeni biurowej - to najbardziej elastyczna i najtańsza forma korzystania z biura dla jednoosobowych przedsiębiorców. Dodatkowo coworking stawia duży akcent na tworzenie społeczności wspólnego biura.

W Warszawie opcji wyboru jest zatem sporo i tylko od naszych potrzeb i możliwości zależy, który wariant będzie dla nas korzystny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum