poniedziałek, 11 marca 2013

Liga tenisa... biurkowego

Stół, czy też biurka będące w gruncie rzeczy tylko nieco inną formą stołu - to stały i powszechnie występujący element każdego biura. Podstawa (dosłowna:) pracy. Za namową użytkowników naszego biura coworkingowego postanowiliśmy wykorzystać stoły również do rozrywki i to sportowej, bo przecież nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Z przyjemnością zatem ogłaszamy powołanie do życia Amatorskiej Ligii Tenisa Biurcowego.

Amatorska Ligia Tenisa Biurcowego

Zasady gry Amatorskiej Ligii Tenisa Biurcowego (w skrócie ALT.B) są proste, bazujące na podstawowych przepisach tenisa stołowego, a system rozgrywek obmyśliliśmy w ten sposób, aby gry nie kolidowały z Waszą pracą, a nawet były miłą przerwą o rozrywkowym i odprężającym charakterze. Rozgrywki ALT.B podzieliliśmy na dwie rundy: kwalifikacyjną w której grać będzie każdy z każdym w dowolnie pasujących terminach, oraz finałową rundę pucharową. Pierwszą edycję rozgrywek planujemy uruchomić już teraz, jako edycję wiosenną z finałem gdzieś pod koniec kwietnia, ale ostatecznie będzie można go ustalić po zamknięciu listy zgłoszeń. Zgłoszenia zbieramy do końca marca, jednak gry będziemy chcieli rozpocząć natychmiast po zebraniu pierwszych chętnych. Zapraszamy do udziału w zabawie i rywalizacji!

Regulamin Amatorskiej Ligii Tenisa Biurcowego

System rozgrywek
1.1. W rozgrywkach ALT.B uczestniczyć może każdy użytkownik biurca po zgłoszeniu na recepcję biurca. Zgłoszenie równoznaczne jest z akceptacją niniejszego regulaminu.
1.2. Gry odbywają się w sali Luna na czterech zestawionych stołach konferencyjnych dających wymiar 286x136cm (zamiast normatywnych wymiarów 274x152,5cm).
1.3. Rozgrywki ALT.B podzielone są na dwie rundy: kwalifikacyjną i finałową.

Runda kwalifikacyjna
2.1. Runda kwalifikacyjna rozgrywana jest systemem kołowym, czyli każdy z każdym, przy czym pojedynek graczy składa się z dwóch meczów rozgrywanych jeden po drugim (dwumecz). W każdym meczu wygrywa gracz, który pierwszy wygra dwa sety. Punktacja pojedynku (dwumeczu): wygrana 2pkt, remis 1pkt, porażka 0 pkt.
2.2. Mecze rundy kwalifikacyjnej rozgrywane mogą być w dowolnym momencie (kiedy tylko wolna jest sala, a termin pasuje obu graczom) i sędziowane są przez samych graczy. Wynik pojedynku, bezpośrednio po jego zakończeniu należy zgłosić na recepcję biurca wspólnie przez obu graczy. Wynik zostanie wpisany do tabeli wyników.
2.3. Wszystkie mecze rundy kwalifikacyjnej powinny zostać rozegrane w określonym nieprzekraczalnym terminie (zależnym od ilości uczestników). Za mecze, które nie zostaną rozegrane w tym terminie, gracze otrzymają zero punktów w tabeli wyników.
2.4. Czterej gracze którzy uzyskają na koniec najwyższą liczbę punktów kwalifikują się do rundy finałowej. W przypadku równej liczby punktów w ustalaniu kolejności w tabeli brana jest pod uwagę ilość wygranych pojedynków, a w dalszej kolejności suma trzech ostatnich cyfr w numerze PESEL.

Runda finałowa
3.1. Runda ma charakter rozgrywki pucharowej play-off - w półfinale odbędą się dwa mecze, pomiędzy graczami z miejsca pierwszego i trzeciego tabeli rundy kwalifikacyjnej i pomiędzy graczami z miejsca drugiego i czwartego. Zwycięzcy rozgrywają mecz finałowy o puchar biurca.
3.2. Mecze rundy play-off rozgrywane będą w wyznaczonych terminach (uzgodnionych z graczami i podanymi do ogólnej wiadomości) z udziałem osoby pełniącej rolę sędziego.
3.3. Niestawienie się gracza na mecz rundy play-off oznacza wykluczenie chyba, że przed pojedynkiem zdoła uzyskać zgodę przeciwnika na rozegranie meczu w innym terminie. Na miejsce wykluczonego gracza wchodzi gracz z kolejnej pozycji tabeli.

Zasady gry
4.1. Wprowadzenie piłki do gry ma miejsce poprzez jej podanie. W momencie tym gracz podrzuca piłeczkę i uderza w taki sposób, aby odbiła się ona najpierw po stronie podającego, a następnie odbiła się bezpośrednio na polu przeciwnika. Prawidłowy odbiór charakteryzuje się odbiciem piłki w taki sposób, aby bezpośrednio odbiła się ona od pola przeciwnika lub najpierw o siatkę, a w dalszej kolejności o pole. Po wykonaniu tych czynności prawidłowo, następuje wymiana.
4.2. Punkt zostaje przyznany, gdy: przeciwnik nie wykona odpowiedniego podania lub odbioru, piłeczka po uderzeniu przez przeciwnika nie dotknie pola zawodnika odbierającego, przeciwnik uderzy piłeczkę dwukrotnie, przeciwnik poruszy powierzchnię gry, wolna ręka dotknie powierzchni gry, przeciwnik nie odbije prawidłowo zagranej piłki.
4.3. Po każdych 2 punktach gracz odbierający powinien stać się podającym, chyba że stan seta jest tak wyrównany, że konieczna jest gra na przewagi. Wtedy zmiana następuję co punkt.
4.4. Set będzie wygrany przez gracza, który pierwszy zdobędzie 11 punktów, oprócz stanu gdy obaj gracze zdobędą po 10 punktów, wtedy set będzie wygrany przez pierwszego gracza, który w trakcie gry uzyska prowadzenie 2 punktowe (gra na przewagi).
4.5. Runda kwalifikacyjna rozgrywana jest piłeczką miękką, runda play-off standardową piłeczką z celuloidu.
4.6. Dozwolone jest korzystanie przez graczy z własnych rakietek.

Wszystkie dalsze informacje, wyniki, tabele i relacje z meczów zamieszczać będziemy na niniejszym blogu pod tagiem ping-pong.